flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Заява Ради суддів України щодо доручення Прем'єр-міністра України Володимира Гройсмана Міністерству юстиції України

29 квітня 2016, 14:54

У зв'язку з дорученням Прем'єр-міністра України Володимира Гройсмана Міністерству юстиції України провести перевірку так званих "неправомірних" рішень суддів, Рада суддів України вважає за необхідне заявити.

Конституція України у статті шостій чітко зазначає, що державна влада в Україні здійснюється на засадах її поділу на законодавчу, виконавчу та судову. Органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією межах і відповідно до законів України.

      Розподіл влад — важлива й необхідна умова формування, правової, соціальної держави, її основоположний принцип. Цей принцип справедливо відноситься до основних досягнень світової цивілізації і загальнолюдської культури.

Рада суддів України звертає увагу, що давати оцінку законності та обґрунтованості рішень судді можуть тільки суди апеляційної та касаційної інстанції. У частині моніторингу діяльності професійного судді, законодавством передбачено діяльність Вищої кваліфікаційної комісії суддів України та Вищої ради юстиції.

Щодо Мін'юсту, то він належить до органу виконавчої гілки влади й не має повноважень аналізувати рішення суддів, тому що втручання в роботу судді, який є носієм державної влади, розцінюватиметься не тільки як грубе порушення незалежності судді, а й як прояв відвертого політичного тиску.

Разом з тим, судді поділяють думку суспільства щодо необхідності реформування судової системи та сподіваються, що її проведення буде відповідати всім європейським стандартам та вимогам, бо, як зазначено у висновку № 18 Консультативної ради європейських суддів:   "…судова влада повинна визнати, що критика є частиною діалогу між трьома гілками державної влади й суспільства в цілому, однак, існує чітка відмінність між свободою вираження поглядів і законною критикою, з одного боку, і неповагою та неправомірним тиском на судову владу, з іншого боку".

"Політики не повинні використовувати спрощені або демагогічні аргументи, щоб критикувати судову владу під час політичних кампаній просто заради дискусії або з метою відвернення уваги від власних недоліків" — говорить КРЕС.

Рада суддів України, у свою чергу, закликає всіх представників влади, політиків та посадовців не розхитувати ситуацію в державі, сумнівними заявами для отримання політичних дивідендів, а в межах своїх повноважень долучитися до процесів побудови Вільної, Демократичної та Правової України.

Прес-центр судової влади