Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Протягом березня - квітня 2016 року в Богуславському районному суді Київської області проводиться анонімне вибіркове опитування відвідувачів суду щодо якості функціонування Богуславського районного суду. Опитування проводиться з метою об’єктивної оцінки якості послуг, що надаються судом. Отримана інформація буде використовуватися для розробки ефективних рекомендацій щодо поліпшення якості судових послуг та підвищення рівня громадської довіри до суду. Це опитування є вибірковим і саме Вас обрали випадково. Будьте впевнені, що інформація, яка збирається, є цілком конфіденційною і отримані відповіді будуть використані лише в узагальненому вигляді. Від Вашої щирості та відповідального ставлення до опитування залежить якість та повнота інформації, на підставі якої буде отримана загальна картина якості роботи суду.
Пропонуємо вам заповнити бланк анкети безпосередньо в суді, або завантажити за посиланням, заповнити та надіслати на електронну пошту суду inbox@bg.ko.court.gov.ua
Участь голови суду у одноденному семінарі – тренінгу на тему «Зв’язки з громадськістю в судах» для суддів – спікерів.
Голова Богуславського районного суду Київської області Тітов М.Б., який є суддею – спікером цього ж суду, 16 лютого 2016 року взяв участь у одноденному семінарі – тренінгу на тему «Зв’язки з громадськістю в судах» для суддів – спікерів судів, розташованих у місті Києві та Київській області, який було організовано за ініціативою Ради суддів України у співпраці з Державною судовою адміністрацією України та Національною школою суддів України за підтримки Проекту USAID «Справедливе правосуддя».
Метою заходу було сприяння у розвитку комунікаційних навичок суддів-спікерів, а також ознайомлення їх з кращим досвідом іноземних колег по налагодженню зв’язків з громадськістю в судах та обговорення можливості їх системного впровадження в судових установах України.
Інформація про виконання ВССУ ЗУ «Про доступ до публічної інформації» у 2015 році
06.01.2016 12:15
У 2015 році до ВССУ надійшло 132 126 запитів на публічну інформацію (128 407 усних та 3 719 письмових), що на 8 034 запити (6,5 %) більше ніж у 2014 році (124 092 запити).
Із 3 719 письмових запитів 3 256 (87,5 %) отримано від громадян, 458 (12,3 %) – від юридичних осіб, 4 (0,1 %) – від громадських організацій, 1 (0,1 %) від ЗМІ. Зокрема, електронною поштою – 3 436 (92,4 %), поштою – 220 (5,9 %), факсом 1 (0,1 %) та через приймальню громадян – 62 (1,6 %).
Усі письмові запити опрацьовано та розглянуто в установлені терміни. У межах компетенції ВССУ надано запитувану письмову інформацію 3 618 особам, 10 запитів перебуває на опрацюванні в межах установлених термінів. У задоволенні 91 запиту відмовлено, оскільки запитувана інформація була відсутня у ВССУ або не належала до публічної.
Кількість задоволених усних запитів становить 128 407, із них 113 772 прийнято за телефоном довідкової служби, 14 635 – під час особистого прийому (у тому числі консультативного характеру).
Щодня до ВССУ надходить у середньому 529 запитів, зокрема 514 – усних (455 – телефоном, 59 – на особистому прийомі) та 15 – письмових.
Питання, порушені громадянами у запитах, стосувалися роз’яснення норм процесуального законодавства, строків подання та порядку оформлення касаційних скарг (клопотань, заяв), справляння судового збору, видачі копій судових рішень ВССУ, надходження та стану розгляду скарг і заяв тощо.
Проведення круглих
столів, публічних
зустрічей,
семінарських занять,
тощо
судді, представники
ЗМІ, громадські
організації,
представники
органів державної
влади і місцевого
самоврядування
щоквартально
презентація Суду як
відкритої установи,
висвітлення окремих
питань судочинства
та організації роботи
суду, виявлення
проблемних питань,
які потребують
вирішення задля
підвищення довіри до
судової влади
керівництво
суду,
начальник
відділу
організаційно
го
забезпечення
діяльності
голови суду
та його
заступників,
прес-секретар
6 Проведення
опитування громадян-
відвідувачів з питань,
що стосуються оцінки
та ефективності
діяльності суду
відвідувачі суду,
користувачі веб -
сайтом суду
за потребою,
але не рідше
одного разу
на рік
оцінка довіри до
д іял ьн о с т і суду,
о триман ня
інф о рм ац ії про
недоліки роботи 3
керівник
апарату,
головний
спеціаліст зі
зв’язків зі
ЗМІ (прес-
ме тою їх
подальшого
у суненн я
секретар)
7 Проведення
конференцій, круглих
столів, виробничих
нарад
судді, представники
ЗМІ, представники
органів державної
влади, адвокати,
громадські
організації
у разі
Порядок звернення до суду
ПОРЯДОК ЗВЕРНЕННЯ ДО СУДУ
Статтею 55 Конституції України визначено, що права і свободи людини і громадянина захищаються судом.
Кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.
Суд розглядає тільки письмові звернення, які відповідають установленій процесуальним законом формі. Заявник готує звернення (позовну заяву, заяву або скаргу) до суду самостійно або з допомогою адвокатів чи інших фахівців у галузі права, які надають юридичні консультації з цього приводу.
ПРИЙОМ ТА РЕЄСТРАЦІЯ ЗАЯВ, СКАРГ, ЗВЕРНЕНЬ
У Чорнобаївському районному суді Черкаської області прийом позовних заяв, заяв, скарг, судових справ та інших документів, які безпосередньо стосуються розгляду судових справ, здійснюється працівниками відділу прийому та реєстрації у вівторок та четвер з 08-00 год. до 17-00 год. тел. (04739) 2-31-59.
Зазначені документи можуть також надсилатися поштою.
При подачі позовної заяви до відділу прийому та реєстрації особисто позивачем необхідно надати працівнику відділу документи, що посвідчують особу (паспорт, посвідчення тощо). Якщо позовну заяву подає представник позивача, то необхідно надати працівнику відділу довіреність та документ, що посвідчує особу.
До позовної заяви додаються її копії та копії всіх документів, що приєднуються до неї, відповідно до кількості відповідачів та третіх осіб.
Позовні заяви в день їх надходження реєструються після чого здійснюється їх автоматичний розподіл між суддями.
У цивільних судових справах, крім справ наказного провадження, та адміністративних справах суддею визначається дата судового слухання (попереднього судового засідання чи судового засідання), виписуються повідомлення учасникам, які беруть участь у справі, і надсилається ухвала про відкриття провадження у справі, де зазначається найменування суду, прізвище та ініціали судді, номер справи, сторони у справі і суть позовних вимог, час і місце проведення засідання та пропозиція в зазначений строк надати письмові пояснення та заперечення.
ЯК ВІДБУВАЄТЬСЯ СУДОВИЙ РОЗГЛЯД
Судовий розгляд справ здійснюється державною мовою. Особи, які беруть участь у справі і не володіють або недостатньо володіють українською мовою, у порядку, встановленому Законом, мають право робити заяви, давати пояснення, виступати в суді і заявляти клопотання рідною мовою або мовою, якою вони володіють, користуючись при цьому послугами перекладача.
Судові справи розглядаються в залах судових засідань Чорнобаївського районного суду, які знаходяться на першому поверсі та мають відповідну нумерацію: зал № 1 – кримінальні провадження, зали № 2 та № 3 – цивільні і адміністративні справи, зал № 4 – справи про адміністративні правопорушення. Під час судового розгляду справи здійснюється повне фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу. Фіксування судового засідання технічними засобами здійснює секретар судового засідання або за розпорядженням головуючого інший працівник апарату суду.
Перед початком слухання секретар судового засідання або судовий розпорядник з'ясовує явку учасників судового процесу і запрошує їх до зали судового засідання.
Присутні в залі судового засідання повинні дотримуватися порядку судового розгляду, який забезпечується головуючим суддею та судовим розпорядником.
Усі присутні в залі судового засідання при вході до нього судді повинні встати.
Учасники судового процесу, а також інші особи, які перебувають у залі судового засідання, зобов'язані звертатися до судді (суду) словами "Ваша честь", "Високий суд" і підкорятися розпорядженням головуючого. Звернення одного учасника судового процесу до іншого починається словом "шановний (шановна)".
ЯК ОЗНАЙОМИТИСЯ З МАТЕРІАЛАМИ СУДОВОЇ СПРАВИ?
Для ознайомлення з матеріалами розглянутої судової справи слід звернутися із заявою до суду та подати її до відділу прийому та реєстрації.
Можливість ознайомитися з матеріалами справи в Чорнобаївському районному суді надається в день звернення із заявою.
У день судового розгляду справи з її матеріалами можна ознайомитись у секретаря судового засідання. В інших випадках ознайомлення відбувається у кабінеті інформаційно-розпорядчого відділу суду з понеділка по п’ятницю з 08-00 год. до 17-00 год. тел. (04739) 2-38-87.
ЯК І ХТО МОЖЕ ОТРИМАТИ ДОСТУП ДО МАТЕРІАЛІВ СПРАВИ ТА КОПІЮ СУДОВОГО РІШЕННЯ?
Письмовою інформацією щодо результатів розгляду справи, що надається особі, є також копія судового рішення. Таку копію, засвідчену печаткою суду, мають право отримати особи, які відповідно до Закону брали участь у справі (зазвичай це сторони, треті особи, їхні представники). Особи, які не брали участі у справі, також мають право на копію судового рішення, якщо воно безпосередньо стосується їхніх прав, свобод, інтересів чи обов’язків. Крім того, усім зазначеним особам апарат суду зобов’язаний забезпечити можливість ознайомитись в суді з матеріалами справи, серед яких є й судове рішення.
Особи, які беруть участь у справі, мають право одержати копію судового рішення у справі в порядку, встановленому процесуальним законом.
Особи, які беруть участь в адміністративній справі, можуть отримати в суді копію постанови чи ухвали суду у будь-який час після їх прийняття. Копія судового рішення не пізніше наступного дня після ухвалення надсилається особі, яка бере участь у справі, але не була присутня в судовому засіданні.
Видача копій судових документів за поточний рік здійснюється працівниками виконавчого відділу в понеділок-четвер з 08-00 год. до 17-00 год., в п’ятницю з 08-00 год. до 15-00 год. тел. (04739) 2-38-87, за минулі роки – архіваріусом суду в понеділок-четвер з 08-00 год. до 17-00 год., в п’ятницю з 08-00 год. до 15-00 год. тел. (04739) 2-38-87 .
Особи, які не беруть (не брали) участі у справі, мають право на доступ до судового рішення за правилами Закону України «Про доступ до судових рішень». Такі особи можуть ознайомитися з судовим рішенням у повному обсязі лише у разі, якщо воно безпосередньо стосується їхніх прав, свобод, інтересів чи обов'язків.
Вони можуть вимагати від апарату суду забезпечити:
1) доступ до матеріалів справи;
2) ознайомлення з судовим рішенням у повному обсязі;
3) отримання копії рішення, що виготовлена апаратом суду;
4) виготовлення копії рішення самостійно за допомогою власних технічних засобів в приміщенні суду.
Для реалізації одного чи декількох з цих прав особі потрібно звернутися до апарату відповідного суду з письмовою заявою, яка повинна містити обґрунтування, чому судове рішення безпосередньо стосується її прав, свобод чи інтересів.
При підготовці заяви найбільше уваги слід приділити обґрунтуванню того, що рішення безпосередньо стосується інтересів даної особи. Необов'язково вказувати усі реквізити потрібного судового рішення, треба вказати лише ті, що відомі заявникові. Але їх має бути достатньо, щоб працівник апарату суду зміг знайти відповідне судове рішення.
Відповідальний працівник апарату суду розглядає заяву невідкладно, а у випадках, коли розгляд потребує додаткового вивчення, - протягом трьох робочих днів.
Працівник апарату суду може відмовити у доступі до судового рішення лише у разі, якщо:
1) заявник не має процесуальної дієздатності або від його імені звернулася особа, яка не має на те відповідних повноважень;
2) матеріали справи передані до іншого суду чи на зберігання до державної архівної установи;
3) судове рішення безпосередньо не стосується прав, свобод, інтересів чи обов'язків заявника.
Цей перелік є вичерпним.
У разі відмови у задоволенні заяви працівник апарату суду зобов'язаний видати заявнику вмотивоване письмове рішення із зазначенням порядку його оскарження.
Надання дозволу на доступ до судового рішення або відмова у цьому можуть бути оскаржені заінтересованою особою до голови суду, або ж до суду відповідно Кодексу адміністративного судочинства України.
1. Модуль «Судове адміністрування»
Як показало дослідження, суддів (результат 3 б.) та працівників апарату суду (3,27 б.) не задовольняє комп`ютеризація суду (а саме кількість комп`ютерної техніки та її якість). Відзначається дуже низький рівень задоволеності доступу до всесвітньої мережі ІНТЕРНЕТ серед працівників апарату суду (2,73 б.), однак судді мають повний доступ до ІНТЕРНЕТ (5,0 б.) Також працівники незадоволені якістю роботи автоматизованої системи діловодства в суді – працівники апарату (3,86 б.), судді (2,33 б.), та зазначають що вона ускладнює роботу апарату суду, а не спрощує її – судді (3 б.), працівники апарату суду (1,89 б.).
Судді та працівники апарату суду високо оцінюють роботу Голови суду: середня оцінка суддями 4,69 б., працівники апарату суду – 4,87 б.
Робота керівника апарату оцінена суддями в 4,22 б. та працівниками суду – 4,75 б. Як судді, так і працівники суду відзначають, що при плануванні роботи позиції Голови суду та керівника апарату практично співпадають.
67% суддів зазначили що:
- навантаження на суддів (за їх власним сприйняттям) до певної міри є надмірним;
- це призвело до праці після робочого часу;
- та зазначають про корисність навчань, семінарів, тренінгів.
Колектив суду відзначив неоднакове ставлення керівництва до працівників, наявність «фаворитів», судді – 1,33 б., працівники апарату суду – 1,86 б.
63 % працівників апарату суду стверджують що їх особисте навантаження зросло, а судді (67%) відзначили навпаки про зниження особистого навантаження.
Весь колектив суду стверджує що протягом 2012 року стан приміщення суду покращився.
2. Модуль «Своєчасність судового розгляду»
За цим критерієм у суді оцінювалося 40 проваджень у кримінальних справах та 124 провадження у цивільних справах.
Найбільш тривалий період між засіданнями у кримінальних справах – 13 календарних днів, у цивільних справах – 32 дні.
Тривалість періоду між судовим засіданням та днем проголошення рішення у кримінальних справах – 43 календарних дні, у цивільних справах – 114 днів.
Графіки розгляду справ щодо обох категорій справ дотримуються на 100%.
3. Модуль «Задоволеність роботою суду його клієнтами»
В опитуванні взяло участь 40 респондентів, які оцінили якість роботи суду у 3,37 б.
Загальний показник доступності суду склав 3,52 б., загальний показник зручності та комфортності перебування в суді – 3,63 б. Повноту та зрозумілість наявної в суді інформації оцінено у 3,7 б. Дотримання термінів судового розгляду – оцінено відвідувачами у 3,34 б..
57,14 % відповідей відвідувачів суду свідчать про те, що враження респондентів від візиту до суду «відповідають очікуваним».
Щодо альтернативних шляхів сповіщення про виклик до суду – 32,5% респондентів відповіли, що бажають отримати «дзвінок на мобільний телефон».
Рекомендації:
Керівництву суду необхідно звернути увагу на правильність налаштування автоматизованої системи діловодства. Сприяти покращенню мікроклімату в колективі, виявляти однакове ставлення до працівників суду. Надати доступ працівникам апарату суду до мережі Інтернет.
Обладнати паркувальні місця для автомобілів біля приміщення суду.
Забезпечити дотримання термінів судового розгляду та вчасне проведення судових засідань по справі.
Забезпечити доступ до приміщення суду людям з обмеженими фізичними можливостями (облаштування пандусів, маркувань).
Проаналізувати технічну можливість безперебійного прийому телефонних дзвінків протягом робочого дня, можливість встановлення кол-центру.
Встановити інформаційні стенди суду щодо розміщення відповідних кабінетів, залів, побутових приміщень.
Збільшити кількість місць для очікування громадян, встановити інформаційні стенди.
При організації прийому громадян працівники суду повинні більш ретельно приділяти увагу тому, щоб однаково ставитися до всіх відвідувачів незалежно від їх соціального положення та статусу.
ІНФОРМАЦІЯ про виконання Законів України "Про доступ до публічної інформації", "Про звернення громадян"
06 листопада 2015, 11:29
За жовтень 2015 року до Апеляційного суду Київської області надійшло 16 письмових звернень та 1 письмовий запит на інформацію, з них 1 – колективне звернення, яке стосувалось виконання Рішення Конституційного Суду України № 15-рп/2011 від 10 жовтня 2011 року, Закону України "Про захист прав споживачів", постанови НБУ № 168 від 10 травня 2007 року під час розгляду справ з питань надання споживчого кредиту, в тому числі оцінки судом відсутності гривневого еквіваленту та правильності видачі споживчого кредиту відповідно до висновків економічної експертизи. Зазначене колективне звернення доведене до відому та обговорено суддями судової палати з розгляду цивільних справ Апеляційного суду Київської області в контексті постанови пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ № 5 від 30 березня 2012 року "Про практику застосування судами законодавства при вирішенні спорів, що виникають із кредитних правовідносин".
Усі 16 звернень та 1 запит - від громадян України.
Дані звернення і запит розглянуто, надано відповідь у встановлені терміни, одне із них – направлено для розгляду за належністю до Апеляційного суду м. Києва.
Так, запитувач на отримання публічної інформації звернувся з проханням надати інформацію про рух справи.
Громадяни звертались із такими питаннями:
надати інформацію про рух та призначення до розгляду конкретних справ;
надати копії судових рішень, прийнятих апеляційним судом Київської області.
Крім того, громадяни також звертались у зв’язку з порушенням їх прав, порушення норм матеріального права та істотного порушення норм процесуального права при розгляді справ.
У зазначений період відділом діловодства та обліку звернень громадян (канцелярія) Апеляційного суду Київської області надано відповіді на 622 усні запити, з них 6 – під час особистого прийому громадян, 616 – по телефону.
Ці запити стосувалися: порядку розгляду справ у Апеляційному суді Київської області, оскарження судових рішень судів першої інстанції до Апеляційного суду Київської області, графіку і порядку прийому громадян, у тому числі керівництвом Апеляційного суду Київської області, руху і результатів розгляду конкретних справ у Апеляційному суді Київської області тощо.
Також громадяни іноді звертались із проханням надати юридичну консультацію стосовно невиплаченої суми заробітної плати. Керівництвом суду було надано роз’яснення ст. 59 Конституції України та порядок звернення до громадських приймалень, які діють при управліннях юстиції для отримання безкоштовної правової допомоги.
03 грудня 2015 року для учнів 9-го та 10-го класів Богуславської загальноосвітньої школи № 3 І-ІІІ ступенів було проведено захід День відкритих дверей. Даний захід проведено в рамках тижня історії і права, який проходить у Богуславській загальноосвітній школі І-ІІІ ступенів № 3 з 30 листопада по 04 грудня поточного року.
Учні мали змогу поспілкувалися з керівником апарату Шрамко Л.В., яка розповіла про систему судів загальної юрисдикції, категорії справ, що розглядаються в суді та різницю між ними, роботу автоматизованої системи документообігу суду, можливості офіційного веб-сайту сайту суду та впровадження проекту Державної судової адміністрації України "Електронний суд".
Суддя Якутюк В.С. розповів учням про новели КПК, здійснення правосуддя суддями. Учні, в свою чергу, задавали питання з приводу діяльності суду. Продовжився захід екскурсією приміщенням суду, зокрема, молодь відвідала зали судових засідань, канцелярії суду та архів.
У Садгірському районному суді м. Чернівців учора з нагоди Дня працівників суду для студентів юридичних факультетів та відділень місцевих вузів і коледжів, учнів-випускників загальноосвітніх шкіл Садгірського району обласного центру в рамках всеукраїнського "Тижня права" було зорганізовано профорієнтаційний "День відкритих дверей".
Гості мали можливість наглядно ознайомитись із безпосередньою діяльністю колективу місцевого (районного) суду. Зокрема, із практикою надходження та реєстрації в судових інституціях матеріалів кримінальних проваджень та адміністративних справ, прийому від громадян позовних заяв про кимсь порушені їх конституційні права, свободи чи інтереси, процедурами автоматизованого розподілу матеріалів, що надійшли, між суддями для подальшого розгляду, підготовкою майбутніх судових засідань та окремих процесуальних документів. У ході розмови, що проходила у формах відвертих діалогів та дискусій, заступник начальника ТУ ДСА України в області Павло Тюфтій, голова Садгірського районного суду м. Чернівців Ігор Проскурняк та керівник апарату цього ж суду Віталій Потаковський повідали присутнім студентам та учням про загальну структуру судової гілки влади України, її основні завдання та функції, нормативну правову базу, що регламентує її діяльність у цілому, конкретного місцевого суду та його структурних підрозділів зокрема.
Розповіли про високі вимоги до рівня знань та морально-особистісних характеристик тих молодих людей, які в найближчому майбутньому планують працювати в судовій гілці влади — або ж одягнути мантію судді, або ж трудитися помічниками суддів, секретарями судових засідань, консультантами, архіваріусами та іншими фахівцями.
Мова на заході йшла також про сьогоднішнє матеріально-технічне забезпечення місцевих судових інституцій, про наявність у суді необхідної комп’ютерної та тиражувальної техніки, електронних систем фіксації судових процесів, впровадження в роботу комп’ютерних автоматизованих програм "Електронний суд", "Діловодство" та "Кадри", можливості приймати від громадян позовні заяви в електронному вигляді, надсилати їм повідомлення про дату та час судового засідання "есемесками" на мобільні телефони, проводити судові засідання в режимі відеоконференцій — в окремих випадках надавати змогу свідкам чи потерпілим (іноді й засудженим), які перебувають далеко за межами рідних країв та зали судових засідань, давати покази по конкретній справі, що розглядаються. Учасники заходу взяли також участь у відкритому судовому засіданні з розгляду матеріалів кримінального провадження щодо конкретної особи, яка небезпідставно підозрювалась у причетності до певного кримінального правопорушення.
"Це дало нам реальну можливість спостерігати за передбаченими чинним законодавством України обов’язковими процедурами розгляду матеріалів у судовому процесі, довідатися про роль та важливість для встановлення істини в конкретній ситуації представників обвинувачення та захисту, спостерігати за поведінкою людини, якій інкримінувався протиправний вчинок, ще раз наглядно переконатись у невідворотності покарання за скоєне кримінальне діяння, що кожного, хто зневажає закон та прагне жити результатами чужої праці, очікує лава підсудних та неминуче покарання за скоєне", —поділилася своїми враженнями завідувач кафедрою правосуддя юридичного факультету Чернівецького національного університету, доктор юридичних наук Оксана Щербанюк, яка разом із своїми студентами-юристами теж брала участь у заходах. А щодо зорганізованого "Дня відкритих дверей", ― то його важливість, актуальність та доцільність не викликає жодного сумніву, оскільки перебування впродовж кількох годин у стінах судової інституції було у стократ корисніше, аніж десяток теоретичних аудиторних занять із навчальних курсів. І майбутні фахівці в галузі юриспруденції, які планують у майбутньому працювати в підрозділах судової гілки влади, отримали достатньо інформацій та реальних уявлень про почесну та гідну, у той же час напружену та неспокійну багатопрофільну діяльність суддів та працівників апаратів судів, наглядно переконалися, що представникам судочинства потрібно мати ґрунтовні знання, суттєвий фізичний та моральний гарт, що ще з юних літ виховувати в собі обов’язковість та відповідальність за свої рішення, виваженість та толерантність, вміння поповнювати свої знання та працювати в команді однодумців, утверджувати його величність Закон, бути порядним та чесним громадянином нашої України. Бо, як гласить народна мудрість, краще один раз побачити, аніж сто разів почути…
За матеріалами прес-служби ТУ ДСА України в Чернівецькій області
ДСА України інформує про зміни фонду оплати праці, що відбувались протягом 2015 року та про методики їх здійснення
веб-сайт «судова влада» 03 грудня 2015, 11:32
У зв’язку з численними запитами судів ДСА України надає інформацію щодо порядку формування фонду оплати праці на 2015 рік, а також щодо розміру заробітної плати працівників апаратів судів.
Щодо перерозподілу фонду оплати праці в березні 2015 року
Обсяг бюджетних призначень на оплату праці судам загальної юрисдикції на 2015 рік, який затверджений Законом України "Про Державний бюджет України на 2015 рік", був сформований Міністерством фінансів України для Державної судової адміністрації України (далі ― ДСА України) з урахуванням обмеження місячного розміру суддівської винагороди 10 розмірами мінімальної заробітної плати відповідно до Закону України від 28.12.2014 № 76–VIII "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України".
Доведеним обсягом видатків на оплату праці у 2015 році не враховано потребу в коштах, необхідних для виконання статті 129 Закону України "Про судоустрій і статус суддів", стосовно встановлення посадового окладу судді місцевого суду на рівні 15 мінімальних заробітних плат та постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 № 268 "Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів" у частині забезпечення стимулюючих виплат, що у свою чергу порушувало статтю 144 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" у частині визначеного розміру заробітної плати та матеріального забезпечення працівників апаратів судів.
У березні 2015 року ДСА України в межах повноважень головного розпорядника бюджетних коштів здійснила перерозподіл річного обсягу асигнувань на оплату праці між судами в межах однієї бюджетної програми. Здійснення перерозподілу було зумовлено різним рівнем заробітної плати працівників апаратів судів, що склався у зв’язку з істотними змінами в кількісному складі суддів та чисельності працівників апаратів судів на початок 2015 року. Зокрема, з урахуванням Постанови Верховної Ради України від 25 грудня 2014 року № 59 "Про звільнення суддів" та у зв’язку зі скороченням чисельності працівників відповідно до пункту 10 розділу ІІІ "Прикінцеві положення" Закону України від 28.12.2014 № 76–VIII "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України".
Ураховуючи викладене, рівень середньомісячної заробітної плати працівників апаратів судів до перерозподілу складав:
- у місцевих господарських судах: від 2 525 грн (у господарському суді Харківської області) та 2 554 грн (у господарському суді Дніпропетровської області) до 5 928 грн (у господарському суді Луганської області) та 4 917 грн (у господарському суді Вінницької області);
- в апеляційних загальних судах: від 3 065 грн (в апеляційному суді Хмельницької області) та 3 075 грн (в апеляційному суді в Черкаській області) до 15 020 грн (в апеляційному суді Луганської області) та 5 068 грн (в апеляційному суді Запорізької області);
- в апеляційних господарських судах: від 2 984 грн (у Київському апеляційному господарському суді) та 3 083 грн (у Харківському апеляційному господарському суді) до 6 761 грн (у Донецькому апеляційному господарському суді) та 3 564 грн (у Дніпропетровському апеляційному господарському суді);
- в апеляційних адміністративних судах: від 2 889 грн (у Харківському апеляційному адміністративному суді) та 2 990 грн (у Вінницькому апеляційному адміністративному суді) до 9 160 грн (у Донецькому апеляційному адміністративному суді) та 3 838 грн (в Одеському апеляційному адміністративному суді);
- у місцевих адміністративних судах: від 2 519 грн (у Дніпропетровському окружному адміністративному суді) та 2 654 грн (у Запорізькому окружному адміністративному суді) до 8 033 грн (у Донецькому окружному адміністративному суді) та 4 226 грн (в Одеському окружному адміністративному суді).
Для вдосконалення методики планування фонду оплати праці ДСА України було запроваджено щомісячне надання судами загальної юрисдикції інформації щодо середньооблікової чисельності суддів та працівників апаратів судів. З метою перерозподілу планових призначень на оплату праці між судами були використані дані стосовно середньооблікової чисельності суддів та працівників апаратів судів станом на 01.02.2015.
Зазначений перерозподіл було здійснено в межах бюджетної програми на єдиних засадах нарахування суддівської винагороди (10 мінімальних заробітних плат) та однакового розміру середньої заробітної плати працівників апаратів судів.
Середня заробітна плата працівників апаратів судів з урахуванням перерозподілу фонду оплати праці між судами та суддівської винагороди
в розмірі 10 мінімальних заробітних плат склала:
- у місцевих господарських судах ― 3 363 грн;
- у місцевих адміністративних судах ― 3 432 грн;
- в апеляційних загальних судах ― 3 790 грн;
- в апеляційних господарських судах ― 3 339 грн;
- в апеляційних адміністративних судах ― 3 624 грн
та рівень її був однаковий для всіх судів у межах однієї бюджетної програми.
Рівень середньомісячної заробітної плати працівників апаратів судів у судах Донецької та Луганської областей при здійсненні перерозподілу планових призначень на оплату праці закладався ДСА України в розмірі:
- у місцевих господарських судах ― 5 000 грн;
- у місцевих адміністративних судах ― 5 200 грн;
- в апеляційних загальних судах ― 5 500 грн;
- в апеляційних господарських судах ― 5 000 грн;
- в апеляційних адміністративних судах ― 5 500 грн
з урахуванням того, що протягом року зазначені суди можуть проводити доукомплектування штату працівників апаратів судів для належного здійснення правосуддя судом, що у свою чергу відобразиться на рівні заробітної плати працівників апаратів судів.
Перерозподіл обсягу планових призначень на оплату праці, зокрема їх зменшення в місцевих господарських, апеляційних загальних, апеляційних господарських, апеляційних адміністративних та місцевих адміністративних судах Донецької та Луганської областей, зумовлено суттєвим зменшенням фактичної чисельності працюючих у зв’язку з тим, що зазначені суди змінили своє місцезнаходження відповідно до указів Президента України від 12.11.2014 № 866, № 867 та № 868. Під час здійснення перереєстрації суду, переїзду суддів та працівників апаратів судів протягом грудня 2014 року та згідно з Тимчасовим порядком фінансування бюджетних установ, здійснення соціальних виплат населенню та надання фінансової підтримки окремим підприємствам і організаціям Донецької та Луганської областей, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2014 № 595, працівниками судів було надано документи, які підтверджують їх згоду на переїзд до нового місця розташування судів.
При здійсненні перерозподілу фонду оплати праці розрахунок фонду оплати праці на 2015 рік було проведено, виходячи з чисельності працівників, які виявили бажання продовжувати виконувати свої обов’язки
в судах на території, що контролюється українською владою.
Стосовно зменшення бюджетних призначень на оплату праці місцевих загальних судів Донецької та Луганської областей необхідно зазначити, що працівники апаратів судів, що розташовані на тимчасово неконтрольованій українською владою території, частково перейшли на роботу в суди, які розміщені на підконтрольній українській владі території, а частина працівників апаратів судів не виявила бажання працювати в інших судах Донецької та Луганської областей, що утворило певну економію фонду оплати праці. За рахунок такої економії здійснено перерозподіл фонду оплати праці та встановлено єдиний розмір середньої заробітної плати в місцевих загальних судах на рівні 3 074 гривні. Середня заробітна плата в судах Донецької та Луганської областей становила 4 700 гривень.
Дефіцит планових призначень на оплату праці
Скасування обмеження суддівської винагороди з 1 квітня 2015 року у зв’язку з набранням чинності Законом України від 02.03.2015 № 213–VIII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" призвело до дефіциту фонду оплати праці по всіх судах загальної юрисдикції без виключення. Загальний обсяг дефіциту коштів на виплату суддівської винагороди фактично працюючим суддям на квітень – грудень 2015 року становив 640 млн гривень.
Наступне скорочення планових показників у сумі 72,4 тис. грн на нарахування на оплату праці за загальним фондом державного бюджету відбулося в процесі зменшення Державного бюджету України відповідно до Закону України від 17.07.2015 № 648–VIII "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2015 рік".
Верховною Радою України 17 вересня 2015 року було прийнято Закон України "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2015 рік", відповідно до якого, у тому числі, збільшено розмір мінімальної заробітної плати з 1 вересня 2015 року до 1 378 гривень.
У зв’язку з тим, що розмір суддівської винагороди залежить від розміру мінімальної заробітної плати, та враховуючи те, що з вересня 2015 року в рамках підвищення соціальних стандартів населення відбулося збільшення розміру мінімальної заробітної плати, дефіцит коштів на виплату суддівської винагороди збільшився ще на 80,0 млн гривень.
Забезпечення фонду оплати праці протягом року
Для поточного забезпечення потреб на оплату праці у квітні – липні 2015 року Міністерством фінансів України за ініціативою ДСА України проводилося наближення планових показників на оплату праці за загальним фондом державного бюджету з урахуванням середньооблікової чисельності працівників та відповідного розміру середньомісячної заробітної плати, зокрема було здійснено наближення зазначених показників на загальну суму 232 646,8 тис. грн, а із серпня по листопад 2015 року Міністерством фінансів України за ініціативою ДСА України збільшені планові показники на оплату праці за рахунок спеціального фонду державного бюджету на загальну суму 537 359,3 тис. грн разом із нарахуванням для покриття дефіциту фонду оплати праці.
Приклад розподілу коштів на підставі розрахунку дефіциту фонду оплати праці у вересні 2015 року:
Розрахунки додаткових коштів на оплату праці за спеціальним фондом місцевим господарським судам
Розрахунки додаткових коштів на оплату праці за спеціальним фондом апеляційним загальним судам;
Розрахунки додаткових коштів на оплату праці за спеціальним фондом місцевим загальним судам;
Розрахунки додаткових коштів на оплату праці за спеціальним фондом апеляційним господарським судам;
Розрахунки додаткових коштів на оплату праці за спеціальним фондом апеляційним адміністративним судам;
Розрахунки додаткових коштів на оплату праці за спеціальним фондом місцевим адміністративним судам;
Окрім цього, Законом України "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2015 рік" для підвищення соціальних стандартів було передбачено збільшення видаткової частини державного бюджету за загальним фондом державного бюджету місцевим та апеляційним судам загальної юрисдикції на загальну суму 115 277,6 тис. гривень.
Зміни в умовах оплати праці працівників апаратів судів
Кабінетом Міністрів України 2 вересня 2015 року було прийнято постанову № 644 "Про внесення змін до деяких актів Кабінету Міністрів України", якою було врегульовано питання оплати праці членів Вищої ради юстиції та членів Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, а також приведено у відповідність зі статтею 147 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" умов оплати праці працівників апаратів судів.
Зазначеною постановою передбачено, що розмір посадового окладу працівника апарату суду, посада якого віднесена до шостої категорії посад державних службовців, установлюється в розмірі 30 відсотків посадового окладу судді місцевого суду. Посадові оклади працівників апарату суду, посади яких віднесені до кожної наступної категорії посад державних службовців, установлюються з відповідними підвищеними коефіцієнтами з урахуванням вимог Закону України "Про судоустрій і статус суддів".
Водночас, зважаючи на дефіцит коштів у державному бюджеті 2015 року для відповідних виплат, на період до кінця 2015 року Кабінетом Міністрів України було запроваджено тимчасове обмеження розмірів посадових окладів із застосуванням коефіцієнту 0,5 для працівників апаратів місцевих та апеляційних судів.
Розрахунок мінімально гарантованих сум додаткових коштів
З огляду на те, що протягом квітня – липня 2015 року проводилося наближення планових показників фонду оплати праці шляхом їх зменшення з кінця року, утворений у ІV кварталі 2015 року дефіцит цих коштів необхідно покрити для забезпечення виплати суддівської винагороди та оплати праці працівників апаратів судів. Поновлення планових показників ДСА України планує здійснити за рахунок додаткових коштів за спеціальним фондом державного бюджету. За результатами проведеного аналізу понадпланових надходжень від сплати судового збору ДСА України у вересні 2015 року були здійснені розрахунки мінімально гарантованих сум додаткових коштів, що надійдуть до кінця 2015 року, які доведені судам листом ДСА України від 21 вересня 2015 року № 11-16170/15.
В умовах щомісячного рівномірного надходження коштів за спеціальним фондом державного бюджету в сумі 150 млн грн, а також планових показників, що затверджені на оплату праці за загальним та спеціальним фондами державного бюджету на вересень – грудень 2015 року ДСА України було розраховано обсяги додаткових коштів на оплату праці кожного суду, виходячи з даних щодо середньооблікової чисельності суддів та працівників апаратів судів, розміру складових суддівської винагороди, наданої судами при формуванні бюджетної пропозиції на 2015 рік (скорегованої з урахуванням суми підвищення мінімальної заробітної плати з вересня поточного року), а також середньої заробітної плати, однакової для кожного суду на період вересень – грудень 2015 року.
Державна судова адміністрація України, як головний розпорядник бюджетних коштів, має забезпечувати однаковий рівень середньої заробітної плати працівникам апаратів по всіх судах загальної юрисдикції. Тому з огляду на обсяги понадпланових надходжень від сплати судового збору додаткові кошти за спеціальним фондом державного бюджету будуть спрямовуватися на вирівнювання розміру середньорічної заробітної плати до 4000 гривень.
Затвердження штатного розпису суду
Порядок формування штатного розпису судів для подання їх на затвердження ґрунтується на нормах статті 51 Бюджетного кодексу України щодо утримання чисельності працівників та здійснення фактичних видатків на заробітну плату лише в межах фонду заробітної плати, затвердженого для бюджетних установ у кошторисах, та пункту 37 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2002 року № 228 "Про затвердження Порядку складання, розгляду, затвердження та основних вимог до виконання кошторисів бюджетних установ", згідно з яким розпорядники коштів приводять свої витрати у відповідність з бюджетними асигнуваннями та іншими показниками. Для цього чисельність працівників установи, що пропонується до затвердження за штатним розписом, повинна бути приведена у відповідність з визначеним фондом оплати праці.
При цьому наголошуємо, що чисельний склад судів, затверджений наказом ДСА України, за своєю економічною природою є нормативним, визначеним для забезпечення оптимального та однакового навантаження на суддів та працівників апаратів судів. В економічному плануванні ця чисельність застосовується при визначенні нормативної потреби фонду заробітної плати для підготовки бюджетного запиту. Термін "штатна чисельність" може застосовуватися виключно до чисельності, затвердженої штатним розписом, та відображає ту можливу чисельність, яку бюджетна установа може утримувати в межах фактично виділених їй бюджетних асигнувань.
Забезпечення фонду оплати праці протягом року
Для поточного забезпечення потреб на оплату праці у квітні – липні 2015 року Міністерством фінансів України за ініціативою ДСА України проводилося наближення планових показників на оплату праці за загальним фондом державного бюджету з урахуванням середньооблікової чисельності працівників та відповідного розміру середньомісячної заробітної плати, зокрема було здійснено наближення зазначених показників на загальну суму 232 646,8 тис. грн, а із серпня по листопад 2015 року Міністерством фінансів України за ініціативою ДСА України збільшені планові показники на оплату праці за рахунок спеціального фонду державного бюджету на загальну суму 537 359,3 тис. грн разом із нарахуванням для покриття дефіциту фонду оплати праці.
Зміни в умовах оплати праці працівників апаратів судів
Кабінетом Міністрів України 2 вересня 2015 року було прийнято постанову № 644 "Про внесення змін до деяких актів Кабінету Міністрів України", якою було врегульовано питання оплати праці членів Вищої ради юстиції та членів Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, а також приведено у відповідність зі статтею 147 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" умов оплати праці працівників апаратів судів.
Зазначеною постановою передбачено, що розмір посадового окладу працівника апарату суду, посада якого віднесена до шостої категорії посад державних службовців, установлюється в розмірі 30 відсотків посадового окладу судді місцевого суду. Посадові оклади працівників апарату суду, посади яких віднесені до кожної наступної категорії посад державних службовців, установлюються з відповідними підвищеними коефіцієнтами з урахуванням вимог Закону України "Про судоустрій і статус суддів".
Водночас, зважаючи на дефіцит коштів у державному бюджеті 2015 року для відповідних виплат, на період до кінця 2015 року Кабінетом Міністрів України було запроваджено тимчасове обмеження розмірів посадових окладів із застосуванням коефіцієнту 0,5 для працівників апаратів місцевих та апеляційних судів.
Розрахунок мінімально гарантованих сум додаткових коштів
З огляду на те, що протягом квітня – липня 2015 року проводилося наближення планових показників фонду оплати праці шляхом їх зменшення з кінця року, утворений у ІV кварталі 2015 року дефіцит цих коштів необхідно покрити для забезпечення виплати суддівської винагороди та оплати праці працівників апаратів судів. Поновлення планових показників ДСА України планує здійснити за рахунок додаткових коштів за спеціальним фондом державного бюджету. За результатами проведеного аналізу понадпланових надходжень від сплати судового збору ДСА України у вересні 2015 року були здійснені розрахунки мінімально гарантованих сум додаткових коштів, що надійдуть до кінця 2015 року, які доведені судам листом ДСА України від 21 вересня 2015 року № 11-16170/15.
В умовах щомісячного рівномірного надходження коштів за спеціальним фондом державного бюджету в сумі 150 млн грн, а також планових показників, що затверджені на оплату праці за загальним та спеціальним фондами державного бюджету на вересень – грудень 2015 року ДСА України було розраховано обсяги додаткових коштів на оплату праці кожного суду, виходячи з даних щодо середньооблікової чисельності суддів та працівників апаратів судів, розміру складових суддівської винагороди, наданої судами при формуванні бюджетної пропозиції на 2015 рік (скорегованої з урахуванням суми підвищення мінімальної заробітної плати з вересня поточного року), а також середньої заробітної плати, однакової для кожного суду на період вересень – грудень 2015 року.
Державна судова адміністрація України, як головний розпорядник бюджетних коштів, має забезпечувати однаковий рівень середньої заробітної плати працівникам апаратів по всіх судах загальної юрисдикції. Тому з огляду на обсяги понадпланових надходжень від сплати судового збору додаткові кошти за спеціальним фондом державного бюджету будуть спрямовуватися на вирівнювання розміру середньорічної заробітної плати до 4000 гривень.
грудня 2015, 14:40
30 листопада 2015 року в місті Львові в приміщенні готелю «Дністер» відбулась презентація результатів опитування в рамках грантового проекту «Опитування громадян щодо їх задоволеності якістю функціонування судів у Львівській області з використанням карток громадянського звітування» та обговорено рекомендації щодо шляхів підвищення ефективності роботи суду.
Презентація відбулась у форматі круглого столу на тему: «Оцінка якості діяльності судів Львівської області за методологією КГЗ», організованого благодійною організацією «Твоє право» та Регіональним Громадським Благодійним Фондом «Право і демократія» за підтримки Проекту Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) «Справедливе правосуддя».
У вітальному слові суддя-спікер Львівського апеляційного господарського суду Леся Давид звернула увагу на необхідності побудови якісного діалогу з громадськістю в сучасних умовах діяльності судової влади, в тому числі шляхом проведення різного роду опитувань громадян.
Заступник начальника Територіального управління державної судової адміністрації України в Львівській області Марія Коник у вітальному слові зазначила про те, що відкритість і доступність суду є ключовими у відновленні довіри до суду на сьогоднішній день. Є проблеми у фізичній доступності до суду, зумовлені недостатнім фінансуванням чи відсутністю технічних можливостей приведення приміщень судів у належний для відправлення правосуддя стан. В окремих аспектах діяльності судів, які оцінювались в рамках опитування відвідувачів суду за допомогою карток громадянського звітування, реально самостійно підвищити показники та якість роботи суду в цілому.
Прес-секретар Львівського апеляційного адміністративного суду Ольга Давид повідомила, що Львівський апеляційний адміністративний суд був першим, який пройшов опитування щодо задоволеності громадян якістю роботи суду, результати якого були презентовані ще у 2008 році та отримав високу оцінку. Також Ольга Давид зауважила, що довіру до суду необхідно постійно підвищувати і пам’ятати, що суд - це не лише судді, але й апарат суду, робота якого теж варта поваги.
У своєму вітальному слові керівник Проекту USAID «Справедливе правосуддя» Девід Вон наголосив на необхідності підвищувати прозорість судової системи, розвитку діалогу між судами та громадськістю. «Судова влада України довела свою ефективність, тому Проект і надалі підтримуватиме її справедливість, незалежність», - зазначив Девід Вон.
Керівник Регіонального Громадського Благодійного Фонду «Право і Демократія» Андрій Гнида презентував матеріали опитування, розповів про труднощі, які виникали під час його проведення, стикнувшись із побоюваннями окремих судів в об’єктивності дослідження. Андрій Гнида окреслив основні етапи проведення дослідження, починаючи з налагодження зв’язку з представниками судів, презентації проекту судам, та закінчуючи аналізом даних опитування, проведенням фокус-групових дискусій за результатами опитування, напрацюванням рекомендацій, підготовкою аналітичних звітів оприлюднення результатів опитування. Андрій Гнида оголосив середню оцінку якості роботи судів Львівської області за всіма напрямками – 3,98.
Начальник відділу забезпечення роботи голови суду та заступників голови суду Львівського апеляційного господарського суду Валерія Максіна поділилась власним досвідом в організації опитувань громадян та презентувала власні результати проведеного у червні 2015 року анонімного анкетування відвідувачів суду, які дали високу оцінку роботи Львівського апеляційного господарського суду (довіряють - 71% респондентів та не довіряють – 14 %).
Заступник керівника апарату Миколаївського районного суду Львівської області Поліна Лі поділилась власним досвідом в питаннях доступності громадян до суду. В Миколаївському районному суді Львівської області вже два роки реалізовується власний проект «Суд для людей», в рамках якого відвідувачам суду щоденно створюються комфортні умови перебування. Також, в соціальних мережах створено власні сторінки Миколаївського районного суду Львівської області, де розміщується актуальна інформація про роботу суду; оновлено офіційну сторінку суду на веб-порталі «Судова влада», завдяки чому кількість відвідувань щодня збільшилась вдесятеро; популяризується відправлення смс-повідомлень та проект «Електронний суд» шляхом розміщення інформації на календариках, які вручаються відвідувачам при зверненні до суду; проводиться спілкування з громадянами за допомогою програми Skype тощо.
Керівник апарату Червоноградського міського суду Львівської області Алла Рибіцька повідомила про те, що Червоноградський міський суд Львівської області був одним з пілотних у проведенні оцінювання якості роботи суду у 2012 році та не тільки зміг втримати високий рівень оцінок, але й покращив їх. Це свідчить про належну організацію роботи, в першу чергу, головою суду, а також про ефективну роботу апарату суду.
Суддя Львівського окружного адміністративного суду Володимир Кравчук в рамках загальної дискусії запропонував проводити щорічні оцінювання, які будуть ефективними за допомогою єдиного підходу до: методики оцінювання, періоду проведення, форми анкети та звітування.
За результатами опитування кожному суду надано відповідні рекомендації, які можуть бути реалізовані найближчим часом та дозволять покращити умови роботи суду, підвищити її якість.
В заході взяли участь керівник Проекту USAID «Справедливе правосуддя» Девід Вон, керівники благодійних організацій «Твоє право» і «Право і Демократія» Андрій Гнида та Андрій Бурий, соціолог грантового проекту Михайло Васюта, суддя-спікер Львівського апеляційного господарського суду Леся Давид, заступник начальника Територіального управління державної судової адміністрації України в Львівській області Марія Коник, голови судів, судді, керівники апарату судів, прес-секретарі Львівського апеляційного господарського суду, Апеляційного суду Львівської області, Львівського апеляційного адміністративного суду, Львівського окружного адміністративного суду та місцевих загальних судів м. Львова та Львівської області, представники Проекту USAID «Справедливе правосуддя».
Користуючись ВЕБ - сторінкою Богуславського районного суду, ви маєте змогу отримати потрібну інформацію, зокрема:
1. Контактні телефони керівництва суду;
2. Реквізити по сплаті судового збор
3. Зразки процесуальних документів;
4. Графік та порядок прийому громадян, та інше.
5. Доступ до публічної інформації Богуславського районного суду.
6. Списки справ, призначених до розгляду
7. Списки автопризначених справ
8. Узагальнення судової практики
9. Вакансії
10 Путівник по суду
А також, на нашій веб-сторінці Ви можете знайти інші необхідні відомості з питань відправлення правосуддя Богуславським районним судом Київської області.
Стаття 17. Система судів загальної юрисдикції
1. Система судів загальної юрисдикції відповідно до Конституції України будується за принципами територіальності, спеціалізації та інстанційності.
2. Систему судів загальної юрисдикції складають:
1) місцеві суди;
2) апеляційні суди;
3) вищі спеціалізовані суди
4) Верховний Суд України.
Стаття 22. Повноваження місцевого суду
1. Місцевий суд є судом першої інстанції і здійснює правосуддя у порядку, встановленому процесуальним законом.
2. Місцеві загальні суди розглядають цивільні, кримінальні, адміністративні справи, а також справи про адміністративні правопорушення у випадках та порядку, передбачених процесуальним законом.
3. Місцеві господарські суди розглядають справи, що виникають із господарських правовідносин, а також інші справи, віднесені законом до їх підсудності.
4. Місцеві адміністративні суди розглядають справи адміністративної юрисдикції (адміністративні справи).
5. Підсудність окремих категорій справ місцевим судам, а також порядок їх розгляду визначаються законом.
Інформація щодо роботи "Електронного суду"
Згідно наказу Державної судової адміністрації України від 31 травня 2013 року № 72 «Про реалізацію проекту щодо обміну електронними документами між судом та учасниками судового процесу» (далі - Наказ), з 17 червня 2013 року у всіх місцевих та апеляційних судах загальної юрисдикції запроваджується порядок щодо обміну електронними документами між судом та учасниками судового процесу в частині надсилання судом таким учасникам процесуальних документів в електронному вигляді, паралельно з документами у паперовому вигляді.
Ви маєте можливість отримувати процесуальні документи в електронному вигляді паралельно з документами у паперовому вигляді.
Для отримання процесуальних документів в електронному вигляді потрібно:
1. Зареєструватися в системі обміну електронними документами між судом та учасниками судового процесу (завести поштову скриньку електронного суду), розміщеній на офіційному веб-порталі судової влади України за адресою: mail.gov.ua.
2. Подати до суду заявку про отримання процесуальних документів в електронному вигляді по конкретній справі, яку необхідно роздрукувати на офіційному веб-порталі судової влади України у вищевказаному розділі. Процесуальні документи в електронному вигляді по відповідній справі будуть надходити на зареєстровану електронну адресу учасника судового процесу в домені mail.gov.ua, зазначену в Заявці.
Згідно наказу Державної судової адміністрації України № 119 від 20 вересня 2013 року «Про реалізацію проекту щодо надсилання судами SMS-повідомлень учасникам судового процесу (кримінального провадження ) у місцевих та апеляційних загальних судах» з 01 жовтня 2013 року у місцевих та апеляційних загальних судах запроваджується порядок щодо надсилання судами учасникам судового процесу (кримінального провадження) текстів судових повісток у вигляді SMS-повідомлень.
Для отримання тексту судової повістки в електронній формі за допомогою SMS-повідомлення учаснику судового процесу потрібно подати до суду заявку про отримання судової повістки в електронній формі за допомогою SMS-повідомлення у відповідній справі.
Судова повістка в електронному вигляді буде надсилатися учаснику судового процесу, який подав відповідну заявку до суду, на його номер мобільного телефону, вказаний в такій заявці
"Стаття 9. Ознайомлення із судовим рішенням та виготовлення його копії за зверненням особи, яка не бере (не брала) участі у справі
1. Особа, яка не бере (не брала) участі у справі, якщо судове рішення безпосередньо стосується її прав, свобод, інтересів чи обов’язків, може звернутися до апарату відповідного суду з письмовою заявою про:
1) надання можливості ознайомитися із судовим рішенням у приміщенні суду;
2) надання можливості виготовити копії судового рішення за допомогою власних технічних засобів;
3) виготовлення копії судового рішення апаратом суду.
2. У заяві особа повинна обґрунтувати, чому вона не змогла ознайомитися із судовим рішенням у Реєстрі, а також чому вона вважає, що судове рішення безпосередньо стосується її прав, свобод, інтересів чи обов’язків.
3. Заява розглядається відповідальною службовою особою апарату суду невідкладно, а якщо вона потребує додаткового вивчення - протягом трьох робочих днів.
4. Про результати розгляду заяви службова особа апарату суду вносить запис до відповідного журналу із зазначенням відомостей про особу, яка звернулася із заявою.
5. Копія судового рішення, виготовлена апаратом суду, засвідчується відповідальною службовою особою апарату суду та печаткою суду із зазначенням дати.
6. За виготовлення копії судового рішення справляється судовий збір у розмірі, встановленому законом.
7. В ознайомленні із судовим рішенням та у виготовленні його копії належить відмовити, якщо:
1) до суду звернулася особа, яка не має процесуальної дієздатності, або особа від імені заінтересованої особи за відсутності відповідних повноважень;
2) матеріали справи передані до іншого суду чи на зберігання до державної архівної установи, а електронна копія судового рішення відсутня;
3) судове рішення безпосередньо не стосується прав, свобод, інтересів чи обов’язків цієї особи.
8. Забороняється відмовляти в доступі до відповідного судового рішення заявникам, стосовно яких судом вжито заходів щодо забезпечення позову або запобіжних заходів.
9. Рішення про відмову у наданні доступу до судового рішення викладається службовою особою апарату суду в письмовій формі із зазначенням порядку його оскарження. Воно повинно бути вмотивованим.
10. Надання дозволу на доступ до судового рішення або відмова в цьому можуть бути оскаржені до голови відповідного суду або до суду в порядку, передбаченому законом.
11. За правилами цієї статті забезпечується також доступ осіб, зазначених у частині першій цієї статті, до матеріалів справи, що необхідні для оскарження судового рішення".
Як ознайомитись із судовим рішенням:
ЯК ОДЕРЖАТИ ДОСТУП ДО СУДОВИХ РІШЕНЬ?
Відкрий доступ до судових рішень є одним з принципів, який забезпечує прозорість діяльності судової влади, а також сприяє однаковому застосуванню законодавства.
З метою впровадження цього принципу в життя 22 грудня 2005 р. прийнято Закон України «Про доступ до судових рішень». Відкритість судових рішень, відповідно до статті 2 Закону, забезпечується такими способами:
1) проголошенням судового рішення в залі судового засідання;
2) забезпеченням доступу до матеріалів справи та наданням копії рішення;
3) оприлюдненням судових рішень у мережі інтернет;
4) публікацією текстів судових рішень у друкованих виданнях.
Широка відкритість судових рішень потрібна хоча б з таких міркувань:
• Процесуальне законодавство однією з підстав для оскарження судових рішень визначило наявність неоднакового застосування судами одного й того ж закону. Неоднакове застосування можна виявити лише при вивченні відповідних текстів судових рішень.
• Судові рішення є цінним джерелом інформації для правників та інших учасників судового процесу. Можливість вивчати практику судів вищого чи навіть того самого рівня полегшує суддям вирішення подібних справ. Знаючи судову практику з того чи іншого питання, можна передбачити, яким буде рішення у подібній справі.
• Відкритість судових рішень повинна стримувати суддів від відвертих зловживань. Знаючи, що «замовне» рішення може легко стати темою громадського розголосу, судця не наважиться у рішенні чорне називати білим, а біле чорним.
ЯК ПРОГОЛОШУЮТЬ СУДОВЕ РІШЕННЯ?
Принцип публічного проголошення рішення у залі судового засідання після закінчення розгляду справи закріплено у статті 6 Європейської Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, а також усіх українських процесуальних кодексах.
Після виходу суду з нарадчої кімнати головуючий зачитує текст судового рішення. Під час проголошення рішення зазвичай присутні як особи, які беруть участь у справі, так і громадськість у залі судового засідання.
Інколи судові рішення можуть бути проголошені і в прямому ефірі телебачення, як це було у справі про визнання неправомірними дій Центральної виборчої комісії щодо встановлення результатів повторного голосування з виборів Президента України та складання протоколу про результати повторного голосування з виборів Президента України від 24 листопада 2004 р., яку розглядав Верховний Суд України. Але це поки що, мабуть, єдиний випадок у сучасній історії України.
Судове рішення в адміністративній справі, ухвалене у відкритому судовому засіданні, проголошується прилюдно. Однак, якщо судовий розгляд відбувався у закритому судовому засіданні, прилюдно проголошується лише резолютивна частина рішення. Рішення проголошується повністю, але, як і в цивільному судочинстві, у разі складності справи можуть бути проголошені лише вступна та резолютивна частини постанови суду. Після цього головуючий роз'яснює зміст рішення, порядок і строк його оскарження.
ЯК І ХТО МОЖЕ ОТРИМАТИ ДОСТУП ДО МАТЕРІАЛІВ СПРАВИ ТА КОПІЮ СУДОВОГО РІШЕННЯ?
Письмовою інформацією щодо результатів розгляду справи, що надається особі, є також копія судового рішення. Таку копію, засвідчену печаткою суду, мають право отримати особи, які Відповідно до Закону брали участь у справі (зазвичай це сторони, треті особи, їхні представники). Особи, які не брали участі у справі, також мають право на копію судового рішення, якщо воно безпосередньо стосується їхніх прав, свобод, інтересів чи обов'язків. Крім того, усім зазначеним особам апарат суду зобов'язаний забезпечити можливість ознайомитись в суді з матеріалами справи, серед яких є й судове рішення.
Особи, які беруть участь у справі, мають право одержати копію судового рішення у справі в порядку, встановленому процесуальним законом.
Особи, які беруть участь в адміністративній справі, можуть отримати в суді копію постанови чи ухвали суду у будь-який час після їх прийняття. Копія судового рішення не пізніше наступного дня після ухвалення надсилається особі, яка бере участь у справі, але не була присутня в судовому засіданні.
Особи, які не беруть (не брали) участі у справі, мають право на доступ до судового рішення за правилами Закону України «Про доступ до судових рішень». Такі особи можуть ознайомитися з судовим рішенням у повному обсязі лише у разі, якщо воно безпосередньо стосується їхніх прав, свобод, інтересів чи обов'язків.
Вони можуть вимагати від апарату суду забезпечити:
1) доступ до матеріалів справи;
2) ознайомлення з судовим рішенням у повному обсязі;
3) отримання копії рішення, що виготовлена апаратом суду;
4) виготовлення копії рішення самостійно за допомогою власних технічних засобів в приміщенні суду.
Для реалізації одного чи декількох з цих прав особі потрібно звернутися до апарату відповідного суду з письмовою заявою, яка повинна містити обґрунтування, чому судове рішення безпосередньо стосується її прав, свобод чи інтересів.
Як написати заяву - дивись Бланк заяви. При підготовці заяви найбільше уваги слід приділити обґрунтуванню того, що рішення безпосередньо стосується інтересів даної особи, - і доводи повинні бути переконливими. Необов'язково вказувати усі реквізити потрібного судового рішення, треба вказати лише ті, що відомі заявникові. Але їх має бути достатньо, щоб службовець апарату суду зміг знайти відповідне судове рішення.
З 16 по 18 листопада 2015 року помічник голови Богуславського районного суду Київської області Кліванський Євгеній Станіславович, який є відповідальною особою зі забезпечення зв’язків із засобами масової інформації, пройшов підготовку спеціалістів із забезпечення зв’язків зі ЗМІ (прес-секретарів) місцевих і апеляційних судів Вінницької, Житомирської, Київської, Черкаської і Чернігівської областей та міста Києва, про що отримав відповідний сертифікат. Навчання було організовано Національною школою суддів України.
Відповідно до програми навчання слухачі отримали знання за наступними темами:
- психологія діяльності працівника апарату суду; психологічні та суспільні фактори, їх вплив на здійснення судочинства в судах; запобігання ефекту професійного вигорання; психологічні і методологічні аспекти уникнення (подолання) конфліктних ситуацій в колективі апарату суду; професійний розвиток; техніки безконфліктної взаємодії працівників;
- організація медіа-супроводу діяльності суду (в тому числі під час розгляду резонансних справ); кризові комунікації; підготовка спікерів суду для надання перших коментарів під час кризових ситуацій; підготовка та написання прес-релізу і прес-анонсу; моніторинг медійного простору, як необхідна складова виявлення інформаційних запитів громадськості; рекомендації щодо налагодження співпраці зі ЗМІ;
- розмежування прав і обов’язків прес-секретаря та судді-спікера;
- організація заходів для ЗМІ: прес-конференція, брифінг, прийом, презентація;
- правила поведінки журналістів у залі судового засідання та у приміщенні суду; обов’язки прес-секретаря щодо забезпечення відкритості суду;
- основні напрямки діяльності прес-секретаря суду; вміння та навички, необхідні для забезпечення комунікаційних зв’язків суду та громадськості; проблеми висвітлення роботи судової системи, судової реформи та судових процесів;
- аналіз цільових аудиторій суду, громадської думки з метою постановки комунікаційних задач; розробка програм та оцінка ефективності діяльності суду у сфері зв’язків з громадськістю; розробка комунікаційних стратегій суду та плану дій з метою побудови ефективних взаємовідносин з цільовими аудиторіями суду, підвищення обізнаності про діяльність, програми та заходи, які здійснює суд та інші цікаві й корисні теми.
Порівнюючи призначення Державного бюджету України 2015 та 2016 років можна відмітити позитивний приріст для судової системи. Якщо в цілому приріст Державного бюджету України становив 39,4 млрд грн або 6,8 відсотка, то приріст бюджету органів судової влади становить майже 2 млрд грн або 50 відсотків до планових показників, затверджених бюджетом на поточний рік.
На сьогоднішній день єдиним джерелом покриття дефіциту фінансових ресурсів для органів судової влади є судовий збір. Декілька разів виконавчою владою вносилися пропозиції відмінити цільове спрямування судового збору, направивши його до загального фонду державного бюджету.
Проте тільки завдяки принциповій позиції ДСА та підтримці всіх вищих органів судової влади вдалося залишити цільове спрямування судового збору без змін і більше того, суттєво збільшити його обсяги, завдяки внесеним змінам до Закону "Про судовий збір".Також поступово підвищується рівень середньої заробітної плати працівників апаратів судів. Середня заробітна плата працівників апаратів судів загальної юрисдикції станом на кінець 2015 року очікується в розмірі 4 000 грн, що на 200 грн або на 5,3 відсотка більше від показника 2014 року.
У 2016 році середня заробітна плата працівників апаратів судів, розрахована в межах бюджетних призначень проекту бюджету на 2016 рік складе 4 600 грн, що на 600 грн або на 15 відсотків більше від показника 2015 року. Проте розмір зарплати працівників апаратів судів буде більший, виходячи з норм статті 147 Закону "Про судоустрій і статус суддів".
Поруч із вжиттям заходів матеріального забезпечення судів ДСА здійснила певні кроки до запровадження інноваційних технологій у судочинстві України, у першу чергу системи "Електронний суд". Це забезпечить:
відкритий доступ до правосуддя шляхом створення сучасних Інтернет-ресурсів;
дотримання процесуальних термінів;
зменшення витрат на забезпечення паперового документообігу тощо.
Важливою складовою системи "Електронний суд" є організація проведення судових засідань у режимі відеоконференції.
З початку функціонування цього сервісу (2013 рік) у режимі відеоконференції проведено більше 100 тисяч судових засідань і спостерігається тенденція до зростання.
Найближчим часом учасники судового процесу зможуть брати участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції із застосуванням персонального електронного кабінету користувача автоматизованої системи "Електронний суд", не виходячи з власної квартири чи офісу.
Крім того, на веб-порталі судової влади запроваджено он-лайн трансляції судових засідань. Так, на головній сторінці веб-порталу можна переглянути он-лайн трансляції засідання гучних судових справ:
стосовно Александрова та Єрофєєва,
а також засідання у справі "Вбивства 39 людей під час Євромайдану".
До речі, наш сьогоднішній захід також відбувається в он-лайн режимі.
Державною судовою адміністрацією вжито заходів для надіслання судами рішень, викликів і повідомлень в електронному вигляді. Упродовж двох років судами надіслано 460 тисяч електронних копій процесуальних документів.
Слід зауважити, що надсилання судом документів виключно в електронному вигляді, як це передбачається, суттєво зменшить поштові витрати та дозволить оперативно мати засвідчене електронним цифровим підписом підтвердження про отримання документа учасником судового процесу.
До речі, на виконання вимог Закону України "Про доступ до судових рішень" спостерігається суттєве збільшення кількості судових рішень, надісланих до Єдиного державного реєстру.
Тільки за 10 місяців цього року до Реєстру внесено майже 10 млн судових рішень, що у 2 рази більше, ніж за цілий 2014 рік! На сьогодні Реєстр містить 52 млн електронних копій судових рішень.
Враховуючи стрімкий розвиток мобільного зв’язку забезпечено можливість для учасників судового процесу отримувати тексти судових повісток у вигляді SMS-повідомлень.
За два роки цього проекту судами надіслано більше 1 млн 300 тисяч електронних повісток, що дозволило зекономити 10 млн грн бюджетних коштів.
У цьому році запроваджено зручний для учасника судового процесу спосіб оплати судового збору – оплата в он-лайн режимі через веб-портал судової влади України без відвідування банківської установи.
Крім того, ведеться робота щодо облаштування приміщень судів інформаційно-платіжними терміналами. Це дозволить учасникам судового процесу отримати не лише зручний та швидкий доступ до відомостей, що стосуються розгляду судових справ у суді, інформації про роботу суду, але й сплатити судовий збір без відвідування відповідної фінансової установи.
Так, відповідно до рішень Ради суддів України між ДСА України та Всеукраїнською громадською організацією "Правозахисна спілка інвалідів" укладено договір про співробітництво.
ДСА сформовано перелік судів та узгоджується можливість встановлення інформаційно-платіжних терміналів з головами місцевих та апеляційних судів, а також з відповідними територіальними управліннями ДСА України.
Для пришвидшення заходів щодо укладення договору між судами та Всеукраїнською громадською організацією "Правозахисна спілка інвалідів" ДСА було розроблено Примірний договір, який листом від 20 жовтня 2015 року було надіслано судам для врахування в роботі.
Запровадження системи "Електронний суд" у повному обсязі надасть можливість громадянам оперативно надсилати документи в електронному вигляді з будь-якого комп'ютера, підключеного до мережі Інтернет.
Система "Електронний суд" також передбачає здійснення обміну процесуальними документами між судами виключно в електронному вигляді.
Зазначений сервіс дозволить скоротити терміни розгляду судових справ, а також забезпечить заощадження бюджетних коштів, що витрачаються на виготовлення та надсилання іншим судам процесуальних документів у паперовому вигляді.
ДСА вживаються заходи до забезпечення судів ліцензійним програмним забезпеченням звукозапису судових засідань. Тільки систем фіксування судового процесу "Акорд" надано судам у кількості 200 одиниць.
Крім того, за звітний період придбано близько 2,5 тисячі одиниць засобів інформатизації (персональних комп’ютерів, серверів тощо).
Окремо хочу зупинитися на деяких питаннях нормотворчої діяльності.
З метою забезпечення виконання Закону України "Про забезпечення права на справедливий суд", а також уточнення механізму реалізації його окремих положень, нами підготовлено проекти таких нормативно-правових актів:
1) про внесення змін до зазначеного Закону в частині наповнення Єдиного державного реєстру судовими рішеннями, які не були внесені, починаючи з 1 січня 2010 року. Зазначеним законопроектом передбачено внесення до Реєстру рішень починаючи з 1 січня 2011 року, і це стосується лише остаточних рішень у відповідних справах, а також подовжений строк внесення таких рішень до 1 липня 2016 року.
Зазначений законопроект готується до розгляду Комітетом Верховної Ради України з питань правової політики та правосуддя;
2) з метою виконання Закону щодо належного організаційно-технічного забезпечення функціонування Єдиного державного реєстру судових рішень ДСА України разом з Мін’юстом підготовлено зміни до Порядку його ведення. Зазначеною постановою, зокрема удосконалено механізм надсилання електронних копій судових рішень із застосуванням АСДС з використанням електронного цифрового підпису;
3) на виконання положень Закону, яким встановлено нові розміри посадового окладу працівників апаратів судів у вигляді коефіцієнтів до посадового окладу судді місцевого суду, підготовлено зміни до постанови Кабінету Міністрів України 2006 року № 268, які затверджено Урядом.
Крім того, на виконання Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про забезпечення права на справедливий суд" підготовлено та передано Вищій кваліфікаційній комісії суддів України суддівські досьє всіх суддів Верховного Суду України, вищих спеціалізованих та апеляційних судів у кількості 2171 досьє. Відповідно до зазначеного Закону до 28 березня 2016 року до Вищої кваліфікаційної комісії суддів України буде передано суддівські досьє суддів місцевих судів.
На даний час ДСА організовано проведення навчань для керівників апаратів місцевих судів з питань ведення суддівського досьє.
Для забезпечення гарантій суддів, передбачених Конституцією і законами України, нами підготовлено:
1) проект Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про судоустрій і статус суддів" щодо забезпечення діяльності суду", яким урегульовуються питання щодо визначення підстав та органу, який приймає рішення про припинення роботи суду, а також запроваджується порядок відрядження судді до іншого суду того самого рівня й спеціалізації для здійснення правосуддя, що сприятиме, зокрема, вирішенню питання щодо розвантаження суддів.
Зазначений законопроект 29.10.2015 подано на розгляд до Комітету Верховної Ради України з питань правової політики та правосуддя;
2) з метою реалізації статті 136 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" щодо забезпечення суддів службовим житлом за місцем знаходження суду органами місцевого самоврядування, ДСА підготовлено проект постанови Кабміну, який надіслано на погодження до заінтересованих органів. Проектом передбачено, що службове житло для суддів буде будуватися (придбаватися) за рахунок субвенції державного бюджету;
3) для забезпечення житлом суддів, а також інших працівників органів судової влади на постійній основі розроблено та ініційовано перед Урядом прийняття постанови, яка надасть можливість ДСА на конкурсних засадах залучати інвесторів для будівництва житла на земельних ділянках, наданих для потреб органів судової влади.
Окремо зверну увагу на питання обчислення стажу роботи на посаді судді.
Законом України "Про статус суддів" від 1992 року до стажу роботи суддям зараховувався час їх роботи не тільки на посадах суддів, але і на деяких інших посадах, зокрема прокурорів і слідчих.
Законом України "Про судоустрій і статус суддів" від 2010 року було звужено періоди роботи, які зараховуються до стажу роботи на посаді судді. У зв’язку з цим Перехідними положеннями зазначеного Закону було передбачено, що судді, призначені чи обрані на посаду до набрання чинності цим Законом, зберігають визначення стажу роботи на посаді судді відповідно до законодавства, що діяло на день набрання чинності цим Законом.
Законом України "Про забезпечення права на справедливий суд" викладено в новій редакції Закон України "Про судоустрій і статус суддів". Редакція статті, яка визначає процедуру обчислення стажу на посаді судді, не змінилася.
За таких умов жодних змін у порядку обчислення стажу на посаді судді з 2010 року не відбулося, а тому підстав для здійснення перерахунку суддівського стажу у зв’язку з прийняттям Закону України "Про забезпечення права на справедливий суд" не було й немає.
Також необхідно зауважити, що відповідно до частини першої статті 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом’якшують або скасовують відповідальність особи. Дія прийнятих законів поширюється лише на ті правовідносини, що виникають після набрання чинності такими законами.
Цього року за ініціативою ДСА Урядом прийнято ряд актів, які регулюють питання бронювання посад у місцевих, апеляційних судах, ДСА та її територіальних управліннях на період мобілізації та на воєнний час.
У зв’язку з набранням чинності 7 листопада поточного року Законом України "Про Національну поліцію" відбулися зміни в системі забезпечення охорони органів судової влади та інших органів, що належать до судової системи – функції з охорони цих органів передані від судової міліції "Грифон" до підрозділів відомчої воєнізованої охорони ДСА.
Утворено та зареєстровано державну установу – Службу судової охорони. Водночас, незважаючи на багаторазові звернення до Кабміну, Мінфіну до цього часу не вирішено питання щодо фінансування служби.
Для врегулювання зазначеної ситуації ДСА було запропоновано Урядові прийняти постанову, якою тимчасово покласти на Національну гвардію та Національну поліцію часткове виконання завдань Служби судової охорони. Зазначена пропозиція була підтримана.
За умови відповідного фінансового забезпечення ДСА будуть вживатися заходи щодо функціонування відомчої воєнізованої охорони, як це передбачено Законом.
А тепер коротко про плани на найближчу перспективу.
- Оптимізація мережі судів у залежності від конституційних змін та адмінреформи.
- Оптимізація кількісного складу судів на базі розроблених нормативів навантаження.
- Побудова єдиної системи стратегічного планування та бухгалтерського обліку в судовій системі, оцінювання її діяльності та управління фінансовими ресурсами з використанням сучасних інформаційних технологій.
- Законодавче забезпечення участі судової влади на всіх стадіях бюджетного процесу.
- Обладнання оптимізованої мережі судів матеріальними ресурсами на рівні європейських стандартів.
- Участь в удосконаленні процесуального законодавства для можливості широкого використання в судочинстві передових інформаційних технологій (електронний суд).
На завершення поінформую, що в колективі ДСА утворилася ініціативна група, яка запропонувала створити Незалежну профспілку працівників органів судової влади України із всеукраїнським статусом.
На сьогодні в системі судової влади функціонують біля 80 первинних профспілкових організацій, які об’єднують лише 5 відсотків працівників. Однак головним недоліком функціонування таких організацій є те, що вони роз’єднані між собою та перебувають на обліку в різних профспілках.
Основною метою створення Незалежної профспілки працівників органів судової влади є:
- захист законних прав та інтересів її членів;
- допомога при вирішенні спірних питань щодо застосування трудового законодавства;
- турбота про членів профспілки та їх сім’ї, які потребують оздоровлення або відповідної допомоги;
- організація культурно-масових та оздоровчих заходів для членів профспілки та їх сімей тощо.
Незалежна профспілка працівників органів судової влади об’єднає працівників усіх судів України, Вищої ради юстиції, Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, Національної школи суддів України, Державної судової адміністрації України та її територіальних управлінь, підприємств, що належать до сфери управління ДСА.
Тобто в цілому є можливість органічно об’єднати спільні інтереси близько 30 тисяч працівників з метою створення потужного інструмента для відстоювання їх трудових і соціально–економічних прав.
громадян в Апеляційному суді Львівської області в 2014 році
18 травня 2015, 11:44
Аналіз практики застосування
ЗУ «Про доступ до публічної інформації» при розгляді звернень громадян
в Апеляційному суді Львівської області в 2014 році.
П Л А Н
1. Вступ.
2. Правове регулювання відносин, пов’язаних із забезпеченням доступу до публічної інформації.
3. Аналіз статистичних даних та реєстрація запитів.
4. Застосування в Апеляційному суді ЗУ «Про доступ до публічної інформації» при розгляді звернень громадян.
5. Проблемні питання по застосуванню ЗУ «Про доступ до публічної інформації».
6. Висновки і пропозиції.
1.Вступ.
Відповідно до плану роботи Апеляційного суду Львівської області на 1 півріччя 2015 року проведено аналіз застосування ЗУ «Про доступ до публічної інформації» при розгляді звернень громадян в Апеляційному суді Львівської області в 2014 році.
Аналіз проводився на основі запитів та відповідей Апеляційного суду по цих запитах, які поступили згідно ЗУ «Про доступ до публічної інформації».
2.Правове регулювання відносин, пов’язаних із забезпеченням доступу до публічної інформації.
Правове регулювання відносин, пов’язаних із забезпеченням доступу до публічної інформації, здійснюється відповідно до законів України «Про доступ до публічної інформації» (надалі Закон), «Про судоустрій і статус суддів», «Про інформацію», «Про доступ до судових рішень», Цивільного процесуального кодексу України, Кримінально-процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України, Кодексу про адміністративні правопорушення.
Застосування положень цих нормативних актів є в наступних роз’ясненнях та публікаціях :
1. Роз’яснення Міністерства юстиції України від 13.05.2011 року «Закону України «Про доступ до публічної інформації»: інформаційний прорив в Україні»
2. Лист Міністерства юстиції України від 21.06.2011 року «Нове в законодавстві про інформацію»
3. Роз’яснення Міністерства юстиції України від от 03.05.2012 г. «Право на доступ к информации как элемент правового статуса лица».
4. Роз’яснення провідних спеціалістів Міністерства юстиції України «Право на доступ до інформації як елемент правового статусу особи. Розмежування звернення громадянина та запиту на інформацію», «Юридична газета», 24 квітня 2012 року, №17 (308), стор. 34
5. Наказ Державної судової адміністрації України № 138 від 22.10.2012 року «Про затвердження Типового переліку відомостей, що становлять службову інформацію, та які можуть міститися в документах з організації діяльності місцевих та апеляційних судів» в якому затверджено перелік документів в суді, що містять інформацію, яка становить службову інформацію.
Щодо застосування положень ЗУ «Про доступ до публічної інформації» також слід керуватись судовою практикою, яка є в постанові Вищого адміністративного суду України №13 від 30.09.2013 року «Про практику застосування адміністративними судами положень Закону України від 13 січня 2011 року № 2939-VI «Про доступ до публічної інформації»
В Апеляційному суді Львівської області питання щодо реєстрації та надіслання відповідей по запитах, які поступили згідно ЗУ «Про доступ до публічної інформації», врегульовані згідно Положення про забезпечення доступу до публічної інформації в Апеляційному суді Львівської області, яке затверджене керівником апарату суду 30.06.2011 року (надалі Положення та надалі в Положенні - Суд).
Дія цього Положення не поширюється:
1. на надання інформації при здійсненні судочинства Судом,
2. при виконанні судових рішень,
3. на відносини щодо отримання інформації Судом при здійсненні ними своїх функцій,
4. а також на відносини у сфері звернень громадян.
Згідно Положення дотримання встановленого порядку надання публічної інформації (опрацювання, систематизація, аналіз та контроль щодо задоволення запиту) про діяльність Суду організовують і забезпечують начальники відділів Суду.
Доступ до публічної інформації про діяльність Суду забезпечується:
1) оприлюдненням публічної інформації в засобах масової інформації;
2) розміщенням публічної інформації на офіційному веб-сайті Суду в мережі Інтернет;
3) розміщенням публічної інформації на інформаційних стендах у приміщенні Суду;
4) присутністю запитувачів інформації на відкритих судових засіданнях у Суді;
5) наданням відповідей за запитами на інформацію.
На офіційному веб-сайті Суду розміщена інформація про діяльність Суду з урахуванням вимог Закону України «Про доступ до публічної інформації».
Рішення Суду розміщуються в Єдиному державному реєстрі судових рішень відповідно до Закону України «Про доступ до судових рішень».
Публічна інформація про діяльність Суду також надається фізичним, юридичним особам, об’єднанням громадян в усній формі під час особистого прийому, у телефонному режимі відповідними працівниками відділів апарату Суд та у письмовій формі на письмовий запит.
Запити на інформацію, що надходять на адресу Суду, приймаються, попередньо опрацьовуються і реєструються у Загальному відділі – «Канцелярії» відповідно до Інструкції з діловодства в апеляційному загальному суді з урахуванням вимог цього Положення.
Відповідь на запит на інформацію має надаватись не пізніше п’яти робочих днів з дня отримання запиту Судом.
У разі, якщо запит на інформацію стосується інформації, необхідної для захисту життя чи свободи особи, щодо стану довкілля, якості харчових продуктів і предметів побуту, аварій, катастроф, небезпечних природних явищ та інших надзвичайних подій, що сталися або можуть статись і загрожують безпеці громадян, відповідь має бути надана не пізніше 48 годин з дня отримання запиту.
У разі, якщо запит стосується надання великого обсягу інформації або потребує пошуку інформації серед значної кількості даних, начальник відділу, відповідальний за надання інформації за таким запитом, може продовжити строк розгляду запиту до 20 робочих днів. Про продовження строку він повідомляє запитувача в письмовій формі не пізніше п’яти робочих днів з дня отримання запиту.
Відповіді на запити підлягають обов’язковій реєстрації в Суді.
Інформація на запит надається безкоштовно.
У разі, якщо задоволення запиту на інформацію передбачає виготовлення копій документів обсягом більш як 10 сторінок, запитувач зобов’язаний відшкодувати фактичні витрати на їх копіювання та друк.
Розмір витрат на копіювання та друк копій документів та порядок відшкодування цих витрат визначається Інструкцією про порядок відшкодування фактичних витрат на копіювання та друк документів, які надаються запитувачам інформації.
У разі, якщо запит, поряд з проханням надати публічну інформацію, містить прохання надати також інформацію, що не відноситься до публічної, то відповідь на питання, які не відносяться до публічної інформації, може бути направлена заявнику окремо у терміни, передбачені чинним законодавством, про що запитувач повідомляється у відповіді на інформаційний запит.
3. Аналіз статистичних даних та реєстрація запитів.
Із даних журналу про реєстрацію запитів вбачається, що у 2014 році до Апеляційного суду поступило 17 запитів на інформацію згідно ЗУ «Про доступ до публічної інформації».
Відповіді на запити надіслані вчасно та відповідно до вимог вказаного Закону.
З представлених даних встановлено, що поступали також інші заяви громадян в яких вони посилались на ЗУ «Про доступ до публічної інформації». Однак по суті ці заяви стосувались питань розгляду справ, а тому не реєструвались, як запити. Ці звернення були правильно канцелярією суду зареєстровані в іншому порядку, та не є предметом даного аналізу.
Аналогічно в іншому порядку реєструвались звернення громадян на підставі Закону України «Про звернення громадян«.
При цьому враховано, що відповідно до ч. 1 статті 1 Закону України «Про доступ до публічної інформації» публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб’єктами владних повноважень своїх обов’язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб’єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом.
За змістом ч. 2 статті 2 зазначеного Закону цей Закон не поширюється на відносини щодо отримання інформації суб’єктами владних повноважень при здійсненні ними своїх функцій, а також на відносини у сфері звернень громадян, які регулюються спеціальним законом.
Це обумовлено тим, що право на звернення є іншим (за юридичною природою) конституційним правом особи, що гарантується ст. 40 Конституції України. У свою чергу подання інформаційного запиту є основним способом реалізації права на доступ до інформації, що передбачено іншими нормами Конституції, а саме: ч. 3 ст. 32 (право знайомитися з інформацією про себе), ст. 34 (право збирати інформацію) та ч. 2 ст. 50 (право доступу до інформації про стан довкілля, про якість харчових продуктів і предметів побуту).
Право на звернення (право на подання петиції) означає право звертатися з індивідуальними та колективними клопотаннями, пропозиціями, критикою або скаргами до органів публічної влади. Право на подання петиції гарантує комунікацію між особами/групою осіб та державними установами.
Основна різниця між цими правами полягає в тому, що при реалізації права на звернення особа повідомляє у зверненні посадовій особі певну інформацію з метою спонукати її до вчинення дій правового чи організаційно-адміністративного характеру, в яких зацікавлена ця особа (група осіб).
У той час, як єдиною метою направлення інформаційного запиту є отримання існуючої в розпорядника публічної інформації. Таким чином, при реалізації права на звернення особа виступає інформатором, а держава – суб’єктом отримання інформації, на яку орган влади мусить відреагувати певним чином.
У разі ж, коли особа спрямовує інформаційний запит, держава виступає інформатором, а особа – суб’єктом, який отримує інформацію про діяльність органу влади.
З різних природи та змісту цих прав випливає і відмінний порядок їх реєстрації та їх реалізації, зокрема, різні строки розгляду. Ці права регулюються окремими законами – ЗУ «Про доступ до публічної інформації» та ЗУ «Про звернення громадян».
Таким чином Суд, як розпорядник публічної інформації, вправі кваліфікувати зміст звернення та проводити реєстрацію в іншому порядку. Одночасно у відповіді на звернення слід вказувати особі про те, що ЗУ «Про доступ до публічної інформації» не поширюється на це звернення.
Так, по запиту Г. ( запит № /14) йому роз’яснено, що запитувана інформація про рух справи № та отримання копії ухвали про відкриття апеляційного провадження з відповідними документами не відноситься до публічної інформації.
Слід також врахувати, що якщо запит направлений, наприклад у вигляді депутатського звернення, це ніяким чином не позбавляє розпорядника запитуваної інформації обов’язку розглянути його у відповідності із вимогами Закону України «Про доступ до публічної інформації», так як першочергове значення має те, відповідно до якого нормативного акту направлений цей запит, а не його формальна назва.
4.Застосування в Апеляційному суді ЗУ «Про доступ до публічної інформації» при розгляді звернень громадян.
Проведеним аналізом встановлено, що відповіді на запити про інформацію згідно ЗУ «Про доступ до публічної інформації» Апеляційним судом оформлені у відповідності до вимог цього Закону.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про доступ до публічної інформації» публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб’єктами владних повноважень своїх обов’язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб’єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом.
Право на доступ до публічної інформації гарантується, зокрема, обов’язком розпорядників інформації надавати та оприлюднювати інформацію, крім випадків, передбачених законом ( ст.3 Закону).
При цьому розпорядники інформації визначені у статті 13 Закону України «Про доступ до публічної інформації», якими визнаються: 1) суб’єкти владних повноважень - органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, органи влади Автономної Республіки Крим, інші суб’єкти, що здійснюють владні управлінські функції відповідно до законодавства та рішення яких є обов’язковими для виконання; 2) юридичні особи, що фінансуються з державного, місцевих бюджетів, бюджету Автономної Республіки Крим, - стосовно інформації щодо використання бюджетних коштів;3) особи, якщо вони виконують делеговані повноваження суб’єктів владних повноважень згідно із законом чи договором, включаючи надання освітніх, оздоровчих, соціальних або інших державних послуг, - стосовно інформації, пов’язаної з виконанням їхніх обов’язків; 4) суб’єкти господарювання, які займають домінуюче становище на ринку або наділені спеціальними чи виключними правами, або є природними монополіями, - стосовно інформації щодо умов постачання товарів, послуг та цін на них.
Відповідно до ч. 1 статті 1 Закону України «Про доступ до публічної інформації», якщо інформація зазначена запиті не знаходиться у володінні суб’єктів владних повноважень, то останні вправі відмовити в її наданні.
Саме тому, 20 червня 2014 року за № гр. Ос. була надіслана відповідь про те, що в апеляційному суді немає даних про перебування суддів місцевих судів області у відпустках.
Аналогічно, 02 грудня 2014 року за № було надано відповідь С. про те, що в апеляційному суді немає інформації про точне місце прийняття присяги зазначеними в запиті суддями та, що та відповідно неможливо представити копії їх текстів.
По запитах, які поступали до Апеляційного суду Львівської області встановлено наступне.
До Апеляційного суду Львівської області 03 січня 2014 року поступив інформаційний запит від гр. О. щодо кількості справ з участю ЛКП «А».
10 січня 2014 року за № О. було надано відповідь про те, що Апеляційний суд не володіє запитуваною інформацією, так як аналіз та узагальнення таких даних не передбачено затвердженими формами статистичної звітності.
Також у відповіді зазначено, що відповідно ч. 1 ст. 1 Закону України «Про доступ до публічної інформації» публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб’єктами владних повноважень своїх обов’язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб’єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом.
Зазначено, що порушеною у запиті інформацією про кількість справ, у яких поновлено пропущений строк для апеляційного оскарження судових рішень, які уже набрали законної сили, а також інформацією про кількість справ (відсоток від загальної кількості), по яких судом касаційної інстанції були скасовані рішення суду, Апеляційний суд не володіє, так як аналіз та узагальнення саме цієї інформації у плани роботи суду не включався і така робота не проводилася.
О. також роз’яснено, що Цивільним процесуальним кодексом України питання поновлення пропущеного строку для апеляційного оскарження судового рішення віднесено до компетенції судді апеляційного суду, який на підставі доказів, поданих стороною процесу, самостійно визначає поважність причин пропуску такого строку. Процесуальним законодавством не передбачено такої підстави для відмови у поновленні строку, як набрання оскаржуваним рішенням законної сили.
На адресу Апеляційного суду Львівської області поступив запит на отримання публічної інформації від гр. Г. щодо проблеми з відправкою поштової кореспонденції та щодо руху справи.
10 січня 2014 року за № Г. було надано відповідь, щодо руху справи та повідомлено, що Апеляційним судом Львівської області здійснюється відправка поштової кореспонденції в межах фінансування.
Крім того, на повторне звернення гр. Г. від 20 січня 2014 року щодо проблем з відправкою поштової кореспонденції, було надано відповідь 24 січня 2014 року за № про те, що проблем з відправкою поштової кореспонденції немає.
Повідомлено, що Апеляційним судом Львівської області здійснюється відправка поштової кореспонденції в межах фінансування.
Також Г. роз’яснено, що запитувана інформація про рух справи № та отримання копії ухвали про відкриття апеляційного провадження з відповідними документами не відноситься до публічної інформації.
На його вимогу надіслано копію ухвали про відкриття апеляційного провадження у справі № від 18.11.2013 року та копію апеляційної скарги.
Одночасно повідомлено, що розгляд справи за його позовом до Х.І.М., Я.-Х. М. П. про стягнення коштів призначено до розгляду в Апеляційному суді Львівської області на 09 год. 30 хв. 18 лютого 2014 року.
10 лютого 2014 року до Апеляційного суду Львівської області звернулися із запитом О. та О. щодо роз’яснення ухвали апеляційного суду Львівської області та щодо відсутності в матеріалах справи ухвали про відкриття провадження, крім того просили призначити службове розслідування щодо суддів.
10 лютого 2014 року за № заявникам було надано відповідь по суті викладених вимог.
У відповіді зазначено, що звернення від 10.02.2014 р. розглянуто та повідомлено, що заява від 18.03.2014 р. про роз’яснення ухвали Апеляційного суду Львівської області від 04.03.2013 р. розглянута, по ній прийнято рішення і ухвалою Апеляційного суду Львівської області від 20.05.2013 р. в задоволенні вимог відмовлено. Копія ухвали додана.
Крім цього повторно роз’яснено, що ухвала судді Апеляційного суду Львівської області від 21.12.2012 р. про відкриття апеляційного провадження є у матеріалах справи і внесена до Єдиного державного реєстру судових рішень.
Посилання на іншу ухвалу, як окремий процесуальний документ, копію якого одержано у державній виконавчій службі, є безпідставним, так як цей документ є витягом із оригіналу ухвали від 21.12.2012 р., виданого ЛКП «А» за їх зверненням для подання до державної виконавчої служби для зупинення виконання оскаржуваного рішення.
Також роз’яснено, що питання призначення службового розслідування щодо суддів відповідно до Закону України «Про судоустрій та статус суддів» не входить до компетенції голови Апеляційного суду Львівської області.
До Апеляційного суду Львівської області надійшов інформаційний запит від Головного редактора журналу «К» В. щодо списку суддів Апеляційного суду Львівської області.
14 березня 2014 року за № було надіслано список суддів Апеляційного суду Львівської області із зазначенням року обрання на посади суддів даного суду.
На адресу Апеляційного суду Львівської області 11 березня 2014 року надійшов інформаційний запит від гр. Б. щодо відновлення роботи Франківського районного суду м. Львова.
14 березня 2014 року за № Б. було надано відповідь, що вирішується питання про розміщення суду в іншій будівлі та повідомлено, що точну адресу розташування Франківського районного суду м. Львова буде офіційно оприлюднено на веб-сторінці даного суду в мережі Інтернет.
Зокрема, вказано, що триває підготовча робота з відновлення діяльності Франківського районного суду м. Львова, приміщення якого по вул. Чупринки, 69, знищено пожежею.
Що стосується правил територіальної підсудності, які застосовуються до цивільних справ за заявами осіб про встановлення фактів, що мають юридичне значення, то роз’яснено, що такі чітко визначені статтею 257 ЦПК України і не можуть бути порушені. Б. також роз’яснено, що додатково звертатися до іншого суду, ігноруючи встановлені процесуальним законом правила підсудності, із заявою, аналогічною за змістом і суттю тій, яка перебуває на розгляді у Франківському районному суді м. Львова, немає підстав.
До Апеляційного суду Львівської області 23 квітня 2014 року від гр.Т. надійшла заява щодо дій судді Г.
24 квітня 2014 року за № Т. було надано відповідь, що облік даних кількості справ в яких приймав участь Г. в Апеляційному суді не проводиться, а інформація щодо родинних стосунків суддів є конфіденційною.
19 червня 2014 року до Апеляційного суду Львівської області поступив інформаційний запит від гр. О. щодо відпустки судді Турківського районного суду Львівської області Ф.
20 червня 2014 року № О. була надіслана відповідь про те, що даних про перебування суддів місцевих судів області у відпустках в апеляційному суді не має.
До Апеляційного суду Львівської надійшов інформаційний запит від гр. Д. щодо використання ліцензійного антивірусного забезпечення.
04 липня 2014 року за № гр. Д. було надано відповідь про те, що Апеляційним судом Львівської області на поточний момент ліцензійне антивірусне забезпечення не використовується.
На електронну адресу Апеляційного суду Львівської області 11 липня 2014 року від Т. надійшов запит на отримання публічної інформації щодо надходження справи з районного суду.
14 липня 2014 року за № було надіслано на електронну адресу заявника відповідь, про те, що справа зареєстрована в Апеляційному суді Львівської області та повідомлено, що справа за скаргою Н.С.Г. на дії ВДВС Шевченківського району на ухвалу Шевченківського районного суду м. Львова від 11 червня 2014 року, зареєстрована в Апеляційному суді Львівської області 14 липня 2014 року за номером провадження 22-ц/783/5172/14.
18 листопада 2014 року з електронної адреси надійшов запит щодо перебування справи в Апеляційному суді Львівської області.
19 листопада 2014 року за № було відправлено відповідь на електронну адресу про те чи поступила справа з його участю в апеляційний суд.
На адресу Апеляційного суду Львівської області 28 листопада 2014 року від гр. С. надійшла заява-запит щодо присяги суддів.
02 грудня 2014 року за № було надано відповідь С. по суті викладених вимог та одночасно дано роз’яснення про те, що в Апеляційному суді немає інформації про точне місце прийняття присяги зазначеними в запиті суддями та, що та відповідно неможливо представити копії їх текстів.
До Апеляційного суду Львівської області 04 грудня 2014 року від представника Інформаційно-аналітичного Інтернет-видання ZAXID.NET Р. надійшов запит на отримання публічної інформації щодо розміру доходів голови суду К. упродовж 2012-2013 рр. включно.
09 грудня 2014 року за № надано відповідь щодо викладених вимог та надіслано копію декларації про майно, доходи, витрати і зобов’язання фінансового характеру голови суду за 2012 рік.
На запит № від 04.12.2014 р. повідомлено про надання відомостей про доходи голови Апеляційного суду Львівської області та членів його сім’ї за 2012, 2013 роки надано копію декларації про майно, доходи, витрати і зобов’язання фінансового характеру (далі – декларація) К. за 2012 р.
Разом з цим проінформовано запитувача про те, що декларація голови апеляційного суду за 2013 р. розміщена на офіційному веб-сайті суду (http://lva.court.gov.ua, в закладці «Новини», повідомлення від 08.04.2014 р. «Про оприлюднення декларацій», у рубриці «Голова суду») та є загальнодоступною для публічного ознайомлення. Тому запропоновано скористатися зазначеним Інтернет-посиланням для перегляду цієї декларації.
Одночасно звернуто увагу на те, що відомості про номер облікової картки платника податку, серію і номер паспорта, місця проживання та реєстрації декларанта, місцезнаходження задекларованих об’єктів згідно із абз.2 ч.2 ст.12 Закону України «Про засади запобігання і протидії корупції» від 07.04.2011 р. є інформацією з обмеженим доступом та оприлюдненню не підлягають. А тому у відповідності до вказаної норми та вимог ч.6 ст.6 Закону України «Про доступ до публічної інформації» від 13.01.2011 р. наведені вище відомості у копіях декларацій голови Апеляційного суду Львівської області К. відсутні.
На адресу Апеляційного суду Львівської області 05 грудня 2014 року від гр. В. надійшов інформаційний запит щодо статистичних даних по КПК України.
04 грудня 2014 року за № було надано відповідь по суті викладених вимог та наведені статистичні дані при розгляді справ по КПК України Апеляційним судом за 2013 рік та за перше півріччя 2014 року.
На електронну адресу Апеляційного суду Львівської області 08 грудня 2014 року від гр. Н. надійшов інформаційний запит щодо прийому громадян.
10 грудня 2014 року за № було повідомлено гр. Н., коли і як саме проводиться особистий прийом громадян головою Апеляційного суду Львівської області, а також надано відповідь на ряд інших запитань порушених у запиті.
Зазначено, що голова Апеляційного суду Львівської області проводить особистий прийом громадян кожну першу середу місця з 09.00 год. до 12.00 год.
Попереднього запису на особистий прийом не передбачено, тому такий здійснюється у відповідний день в порядку черги.
При цьому особистий прийом громадян здійснюється керівництвом виключно з питань організації роботи апеляційного суду. Питання розгляду конкретних судових справ на особистому прийомі не розглядаються, оскільки такі підлягають вирішенню лише у встановленому чинним законодавством процесуальному порядку.
Графік особистого прийому громадян з роз’ясненням щодо питань, які підлягають вирішенню на ньому, розміщено на дошці інформації та оголошень апеляційного суду у вестибюлі на 1-му поверсі будівлі суду.
Що стосується вимоги Н. про надання посадової інструкції голови апеляційного суду, то роз’яснено, що наявність такої посадової інструкції не передбачена, оскільки повноваження голови апеляційного суду визначаються не посадовою інструкцією, а безпосередньо законом – положеннями ст.29 Закону України «Про судоустрій і статус суддів».
Одночасно інформовано, що у приймальні голови Апеляційного суду Львівської області немає секретаря, оскільки така посада не передбачена штатним розписом. Відповідно, надати посадову інструкцію та копію наказу про прийняття особи на посаду секретаря немає можливості.
Крім цього, у зв’язку з викладеним у запиті застереженням щодо роботи помічника судді апеляційного суду М., зазначено, що службова компетенція помічників суддів визначається Положенням про помічника судді суду загальної юрисдикції, затвердженим рішенням Ради суддів України №14 від 25.03.2011 р. Зазначеним Положенням, а саме абз.3 п.20, передбачено, що помічник судді за дорученням судді готує, зокрема, проекти судових рішень, інших процесуальних документів, які приймаються суддею або під головуванням судді.
До Апеляційного суду Львівської області надійшов запит від В. щодо загальної суми відрахування податків з доходів фізичних осіб та суми відрахування в пенсійний фонд із заробітної плати працівників Апеляційного суду Львівської області.
12 грудня 2014 року за № було надано обґрунтовану відповідь з наведенням конкретних сум по цих нарахуванням.
29 грудня 2014 року до Апеляційного суду Львівської області, із інформаційним запитом, звернулася М. щодо розгляду справи під головуванням судді Б.
12 січня 2015 року за № було надано відповідь по суті викладених вимог, зокрема про те, що повний текст ухвали апеляційного суду по конкретній справі було складено 23.12.2014 року і про це зазначено в журналі судового засідання.
Жодних скарг на вказані відповіді по запитах не поступало.
5. Проблемні питання по застосуванню ЗУ «Про доступ до публічної інформації».
Серед проблемних питань по застосуванню ЗУ «Про доступ до публічної інформації», крім вищезазначених, є запити щодо службової, таємної чи конфіденційної інформації.
При виявленні того, що запитувач просить надати конфіденційну інформацію про особу працівника суду чи судді слід врахувати наступне.
Частиною другою статті 32 Конституції України не допускається збирання, зберігання, використання та поширення конфіденційної інформації про особу без її згоди, крім випадків, визначених законом, і лише в інтересах національної безпеки, економічного добробуту та прав людини, окрім того аналогічні положення закріплені в частині другій статті 11 Закону України «Про Інформацію» від 2 жовтня 1992 року № 2657-XII (далі - Закон № 2657-XII).
Згідно з частинами другою та третьою статті 34 Конституції України кожен має право вільно збирати, зберігати, використовувати і поширювати інформацію усно, письмово або в інший спосіб - на свій вибір, здійснення цих прав може бути обмежене законом в інтересах національної безпеки, територіальної цілісності або громадського порядку з метою запобігання заворушенням чи злочинам, для охорони здоров’я населення, для захисту репутації або прав інших людей, для запобігання розголошенню інформації, одержаної конфіденційно, або для підтримання авторитету і неупередженості правосуддя.
Відповідно до положень частин першої статті 21 Закону № 2657-XII інформація з обмеженим доступом є конфіденційною, таємною та службовою.
Частиною другою статті 21 зазначеного Закону конфіденційною є інформація про фізичну особу, а також інформація, доступ до якої обмежено фізичною або юридичною особою, крім суб’єктів владних повноважень. Конфіденційна інформація може поширюватися за бажанням (згодою) відповідної особи у визначеному нею порядку відповідно до передбачених нею умов, а також в інших випадках, визначених законом.
Окрім того, в рішенні Конституційного Суду України від 20 січня 2012 року №2-рп/2012 у справі № 1-9/2012 прийшов до висновку, що положення частини першої, другої статті 32, частин другої, третьої статті 34 Конституції України слід розуміти так:
- інформацією про особисте та сімейне життя особи є будь-які відомості та/або дані про відносини немайнового та майнового характеру, обставини, події, стосунки тощо, пов’язані з особою та членами її сім’ї, за винятком передбаченої законами інформації, що стосується здійснення особою, яка займає посаду, пов’язану з виконанням функцій держави або органів місцевого самоврядування, посадових або службових повноважень. Така інформація про особу є конфіденційною;
- збирання, зберігання, використання та поширення конфіденційної інформації про особу без її згоди державою, органами місцевого самоврядування, юридичними або фізичними особами є втручанням в її особисте та сімейне життя. Таке втручання допускається винятково у випадках, визначених законом, і лише в інтересах національної безпеки, економічного добробуту та прав людини.
Виходячи із аналізу зазначених норм, є підстави прийти до висновку, що інформація, наприклад щодо автобіографії працівника суду є конфіденційною інформацією, окрім біографічних даних перелік яких є в законодавстві, яка може бути надана до публічного доступу лише за згодою працівника. Відсутність такої згоди виключає можливість поширення такої інформації її розпорядником.
Відомості про номер облікової картки платника податку, серію і номер паспорта, місця проживання та реєстрації декларанта, місцезнаходження задекларованих об’єктів згідно із абз.2 ч.2 ст.12 Закону України «Про засади запобігання і протидії корупції» від 07.04.2011 р. є інформацією з обмеженим доступом, а тому оприлюдненню не підлягають.
Прикладом є вищевказана відповідь на запит від 04 грудня 2014 року представника Інформаційно-аналітичного Інтернет-видання ZAXID.NET Р. щодо розміру доходів голови суду К.
На запит Т. від 24 квітня 2014 року за № було надано відповідь, що інформація щодо родинних стосунків суддів є конфіденційною.
Аналогічно в законодавстві врегульовано питання щодо надання таємної та службової інформації.
Так це врегульовано Наказом Державної судової адміністрації України № 138 від 22.10.2012 року «Про затвердження Типового переліку відомостей, що становлять службову інформацію, та які можуть міститися в документах з організації діяльності місцевих та апеляційних судів».
Питання щодо таємної інформації врегульовано ЗУ «Про державну таємницю».
Таким чином немає підстав для надання службової інформації, як і таємної інформації по запиту згідно ЗУ «Про доступ до публічної інформації».
6. Висновки і пропозиції.
З метою недопущення помилок у наданні інформації за запитами згідно ЗУ «Про доступ до публічної інформації» вважаємо за необхідне довести даний аналіз до відома суддів, начальників відділів та працівників апарату Апеляційного суду.
Розділ VI
ДИСЦИПЛІНАРНА ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ СУДДІ
Глава 1. Підстави та порядок застосування до судді дисциплінарної відповідальності
Стаття 92. Підстави дисциплінарної відповідальності судді
1. Суддю може бути притягнуто до дисциплінарної відповідальності в порядку дисциплінарного провадження з таких підстав:
1) умисне або внаслідок недбалості:
а) незаконна відмова в доступі до правосуддя (у тому числі незаконна відмова в розгляді по суті позовної заяви, апеляційної, касаційної скарги тощо) або інше істотне порушення норм процесуального права під час здійснення правосуддя, що унеможливило учасниками судового процесу реалізацію наданих їм процесуальних прав та виконання процесуальних обов’язків або призвело до порушення правил підсудності чи підвідомчості;
б) незазначення в судовому рішенні мотивів прийняття або відхилення аргументів сторін щодо суті спору;
в) порушення засад гласності і відкритості судового процесу;
г) порушення засад рівності всіх учасників судового процесу перед законом і судом, змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості;
ґ) незабезпечення обвинуваченому права на захист, перешкоджання реалізації прав інших учасників судового процесу;
д) порушення правил щодо відводу (самовідводу);
2) безпідставне затягування або невжиття суддею заходів щодо розгляду заяви, скарги чи справи протягом строку, встановленого законом, зволікання з виготовленням вмотивованого судового рішення, несвоєчасне надання суддею копії судового рішення для її внесення до Єдиного державного реєстру судових рішень;
3) систематичне або грубе одноразове порушення правил суддівської етики, що підриває авторитет правосуддя, у тому числі прояв неповаги під час здійснення судочинства до інших суддів, адвокатів, експертів, свідків чи інших учасників судового процесу;
4) умисне або у зв’язку з очевидною недбалістю допущення суддею, який брав участь в ухваленні судового рішення, порушення прав людини і основоположних свобод;
5) розголошення суддею таємниці, що охороняється законом, у тому числі таємниці нарадчої кімнати, або інформації, що стала відомою судді під час розгляду справи у закритому судовому засіданні;
6) неповідомлення суддею органів суддівського самоврядування та правоохоронних органів про випадок втручання в діяльність судді щодо здійснення правосуддя, у тому числі про звернення до нього учасників судового процесу чи інших осіб, включаючи осіб, уповноважених на виконання функцій держави, з приводу конкретних справ, що перебувають у провадженні судді, якщо таке звернення відбулося в інший, ніж передбачено процесуальним законодавством, спосіб упродовж п’яти днів після того, як йому стало відомо про такий випадок;
7) неповідомлення або несвоєчасне повідомлення Ради суддів України про реальний чи потенційний конфлікт інтересів судді (крім випадків, коли конфлікт інтересів врегульовується в порядку, визначеному процесуальним законом);
8) втручання у процес здійснення судочинства іншими суддями;
9) неподання або несвоєчасне подання для оприлюднення декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в порядку, встановленому законодавством у сфері запобігання корупції;
10) зазначення в декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, завідомо неправдивих відомостей або умисне незазначення відомостей, передбачених законодавством;
11) використання статусу судді з метою незаконного отримання ним або третіми особами матеріальних благ або іншої вигоди, якщо таке правопорушення не містить складу злочину або кримінального проступку;
12) допущення суддею недоброчесної поведінки, у тому числі здійснення суддею або членами його сім’ї витрат, що перевищують доходи такого судді та доходи членів його сім’ї; встановлення невідповідності рівня життя судді задекларованим доходам;
13) ненадання інформації або надання завідомо недостовірної інформації на законну вимогу члена Вищої кваліфікаційної комісії суддів України та/або члена Вищої ради юстиції;
14) визнання судді винним у вчиненні корупційного правопорушення або правопорушення, пов’язаного з корупцією, у випадках, установлених законом.
2. Скасування або зміна судового рішення не тягне за собою дисциплінарної відповідальності судді, який брав участь у його ухваленні, крім випадків, коли порушення допущено внаслідок умисного порушення норм права чи неналежного ставлення до службових обов’язків.
Стаття 93. Дисциплінарне провадження щодо судді
1. Дисциплінарне провадження - це процедура розгляду звернення з метою встановлення обставин, що можуть бути підставою дисциплінарної відповідальності судді.
2. Право на звернення зі скаргою (заявою) щодо поведінки судді, яка може мати наслідком дисциплінарну відповідальність судді, має будь-яка особа. Громадяни здійснюють зазначене право особисто або через адвоката, юридичні особи - через адвоката, органи державної влади та органи місцевого самоврядування - через своїх представників.
Адвокат зобов’язаний перевірити факти, які можуть тягнути дисциплінарну відповідальність судді, до подання відповідної скарги (заяви). Адвокат, прокурор зобов’язаний відмовити у зверненні зі скаргою (заявою) щодо поведінки судді за наявності конфлікту інтересів, а також у разі, якщо такий адвокат є учасником судового процесу, в якому бере участь суддя, щодо поведінки якого подається відповідне звернення.
3. Скарга (заява) щодо поведінки судді, яка може мати наслідком дисциплінарну відповідальність судді, подається у письмовій формі та повинна містити такі відомості:
1) прізвище, ім’я, по батькові (найменування) заявника, його місце проживання (перебування) або місцезнаходження, поштовий індекс, номери засобів зв’язку;
2) прізвище, ім’я, по батькові та посада судді (суддів), на дії якого (яких) скаржиться заявник;
3) конкретні відомості про наявність у поведінці судді ознак дисциплінарного правопорушення, що відповідно до частини першої статті 92 цього Закону може бути підставою дисциплінарної відповідальності судді;
4) посилання на фактичні дані (свідчення, докази), що підтверджують зазначені заявником відомості.
Скарга (заява) підписується заявником із зазначенням дати її підписання.
Вища кваліфікаційна комісія суддів України і Вища рада юстиції затверджують та розміщують на офіційному веб-порталі судової влади зразок скарги (заяви) щодо поведінки судді.
4. Не допускається зловживання правом звернення до органу, уповноваженого здійснювати дисциплінарне провадження, у тому числі ініціювання питання відповідальності судді без достатніх підстав, використання такого права як засобу тиску на суддю у зв’язку зі здійсненням ним правосуддя. За подання завідомо безпідставної скарги про притягнення судді до дисциплінарної відповідальності адвокатом, такий адвокат може бути притягнений до дисциплінарної відповідальності згідно із законом.
5. Дисциплінарну справу щодо судді не може бути порушено за заявою чи повідомленням, що не містять відомостей про наявність ознак дисциплінарного проступку судді, а також за анонімними заявами та повідомленнями.
6. Секретаріат відповідного органу, що здійснює дисциплінарне провадження, реєструє скаргу (заяву) в день її надходження і проводить автоматизований розподіл між членами цього органу. Перевірка скарги (заяви) на прийнятність до розгляду здійснюється визначеним таким чином членом відповідного органу, що здійснює дисциплінарне провадження, або, за дорученням такого члена органу, інспектором органу, що здійснює дисциплінарне провадження.
Звернення повертається без розгляду, якщо:
1) звернення не відповідає визначеним цим Законом вимогам;
2) звернення містить виражені у непристойній формі висловлювання, що принижують честь і гідність будь-яких осіб;
3) наведені у зверненні відомості стосуються тільки поведінки учасників процесу, працівників апарату суду або інших осіб;
4) у зверненні порушується питання про притягнення до дисциплінарної відповідальності осіб, звільнених з посади судді, суддів провадження щодо яких не підвідомче відповідному органу, що здійснює дисциплінарне провадження, а також суддів, повноваження яких припинено у зв’язку зі смертю;
5) звернення стосується оскарження судового рішення, ґрунтується на доводах, що можуть бути перевірені лише судом вищої інстанції в порядку, передбаченому процесуальним законодавством;
6) факти неналежної поведінки судді, що повідомляються, вже були предметом перевірки і щодо них у дисциплінарному провадженні прийнято рішення.
Стаття 94. Органи, що здійснюють дисциплінарне провадження щодо судді
1. Дисциплінарне провадження щодо судді здійснюють:
1) Вища кваліфікаційна комісія суддів України - щодо суддів місцевих та апеляційних судів;
2) Вища рада юстиції - щодо суддів вищих спеціалізованих судів та суддів Верховного Суду України.
Стаття 95. Порядок здійснення дисциплінарного провадження щодо судді
1. Дисциплінарне провадження щодо судді передбачає здійснення перевірки даних про наявність підстав для притягнення судді до дисциплінарної відповідальності, вирішення питання про відкриття дисциплінарної справи чи відмову в її відкритті, розгляд дисциплінарної справи і прийняття рішення.
2. За зверненням, яке відповідає встановленим цим Законом вимогам та не підлягає поверненню, членом органу, що здійснює дисциплінарне провадження щодо суддів, проводиться перевірка даних про наявність підстав для відкриття дисциплінарного провадження.
Така перевірка проводиться у порядку, встановленому цим Законом.