flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

ПАМ’ЯТКА ДЛЯ ГРОМАДЯН, ЯКІ ЗВЕРТАЮТЬСЯ ДО БОГУСЛАВСЬКОГО РАЙОННОГО СУДУ КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

15 липня 2021, 12:13

ХТО МАЄ ПРАВО НА ЗВЕРНЕННЯ ЗА СУДОВИМ ЗАХИСТОМ

 

У ст. 7 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» вказується, що кожному гарантується захист його прав, свобод та законних інтересів незалежним і безстороннім судом, утвореним відповідно до закону. Для забезпечення справедливого та неупередженого розгляду справ у розумні строки, встановлені законом, в Україні діють суди першої, апеляційної, касаційної інстанцій і Верховний Суд України. Кожен має право на участь у розгляді своєї справи у визначеному процесуальним законом порядку в суді будь-якої інстанції.

У ст. 55 Конституції України вказується, що права і свободи людини і громадянина захищаються судом.

Кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.

Відповідно до ст. З Цивільного процесуального кодексу України, кожна особа має право в установленому порядку звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних прав або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.

Також у випадках, встановлених законом, до суду можуть звертатися органи та особи, яким надано право захищати права, свободи та інтереси інших осіб або державні чи суспільні інтереси. Іноземці, особи без громадянства та іноземні юридичні особи користуються в Україні таким самим правом на судовий захист, що і громадяни та юридичні особи України.

Коли Ви йдете до суду, то слід пам’ятати, що Ви йдете до органу правосуддя та повинні з належною повагою ставитися до суду, тих, хто там працює, і відвідувачів суду.

ЯК ЗВЕРНУТИСЯ ДО СУДУ

Суд розглядає тільки письмові звернення, які відповідають установленій законом формі. Заявник готує звернення (позовну заяву, заяву або скаргу) до суду самостійно або з допомогою адвокатів чи інших фахівців у галузі права, які надають юридичні консультації з цього приводу.

Відповідно до ст. 59 Конституції України, кожен має право на правову допомогу і є вільним у виборі захисника своїх прав.

Прийом позовних заяв, заяв, скарг, судових справ та інших документів, які безпосередньо стосуються розгляду судових справ, здійснюється працівниками загальної канцелярії. Зазначені документи можуть також надсилатися поштою.

Письмові звернення реєструються, належно оформлюються і передаються судді.

У цивільних судових справах, крім справ наказного провадження, та адміністративних справах суддею визначається дата судового слухання (попереднього судового засідання чи судового засідання), виписуються повідомлення учасникам, які беруть участь у справі, і надсилається ухвала про відкриття провадження у справі, де зазначається найменування суду, прізвище та ініціали судді, номер справи, сторони у справі і суть позовних вимог, час і місце проведення засідання та пропозиція в зазначений строк надати письмові пояснення та заперечення.

Працівники суду, які проводять прийом громадян, не вправі давати юридичні консультації або виконувати прохання чи вимоги, що не входять до їхніх посадових обов'язків.

Документи, які стосуються розгляду судової справи, можна також подати до суду безпосередньо під час попереднього судового засідання.

На прохання позивача у справі, що розглядається за Кодексом адміністративного судочинства України, працівником апарату суду може бути надана допомога в оформленні позовної заяви.

УВАГА! Суд не бере до розгляду анонімні звернення. Якщо Ви подаєте певне звернення в рамках справи, у якій відкрито провадження, на початку документа доцільно вказувати реєстраційний номер справи, що дасть можливість оперативно передати звернення до відповідного судді.

ПРО ЩО СЛІД ПАМ’ЯТАТИ ПІД ЧАС ПЕРЕБУВАННЯ У ПРИМІЩЕННІ СУДУ?

Неприпустимо заходити до приміщення суду у пляжному взутті, шортах, майках, надмірно відкритому одязі.

- в приміщення суду перевести мобільний телефон у режим безшумного дзвінка.

- під час судового засідання краще телефон вимкнути повністю, оскільки ним користуватися не можна.

- поводитись спокійно і стримано.

- ввічливо ставитись до суддів, працівників апарату суду, інших відвідувачів суду, а також Ваших опонентів.

- уникати надмірних емоційних проявів (гніву, голосного сміху, плачу, крику, тощо).

У ЦІЛЯХ БЕЗПЕКИ ЗАБОРОНЯЄТЬСЯ: приносити до суду вибухові, інші небезпечні речовини; розпивати у приміщенні суду алкогольні напої; палити, якщо для цього не відведено спеціального місця; перебувати у стані сп’яніння.

Відвідувачі суду мають право:

– проходити в приміщення суду, зокрема в зали судових засідань та інші приміщення, у встановлені дні й години.

Неповнолітні особи віком до 14 років можуть знаходитися у будівлі й службових приміщеннях суду тільки в супроводі близьких родичів, опікунів чи педагогів;

– знаходитись у залі судового засідання під час розгляду судової справи в ролі учасників судового процесу, а при наявності вільних місць – також і в ролі спостерігачів, якщо судове засідання не є закритим, чи головуючим по справі не оголошено про обмеження кількості присутніх;

– ознайомитися з копіями судових документів і отримати інформацію про дату й час розгляду судових справ;

– відвідувати відповідні службові приміщення суду для отримання копій процесуальних документів і подачі в суд заяв, скарг та інших документів.

Відвідувачі суду зобов’язані:

– дотримуватися встановленого порядку діяльності суду й норм поведінки в громадських місцях;

– повідомляти судді чи його помічнику, секретарю судового засідання або судовому розпоряднику про свою явку;

– до запрошення в зал судового засідання знаходитися на місці, вказаному суддею, помічником судді, секретарем судового засідання або судовим розпорядником; залишати зал судового засідання на вимогу судді чи відповідального працівника апарату суду;

– не втручатися в діяльність судді та інших учасників процесу, не заважати проведенню судового засідання несанкціонованими суддею запитаннями, репліками, не допускати порушень громадського порядку;

–        виконувати вимоги й розпорядження суддів, відповідальних працівників апарату суду, співробітників міліції, не допускаючи прояву неповажного ставлення до них і до інших відвідувачів суду;

–        дбайливо ставитися до майна суду, зберігати тишу в приміщенні суду.

Як поводити себе під час слухання справи?

- заходити до зали судового засідання після запрошення судового розпорядника або секретаря судового засідання.

- встати при вході судді чи колегії суддів до зали судового засідання та підводитися кожен раз, коли до Вас звертається суддя, стоячи відповідати за запитання чи їх задавати.

- звертатися до судді «Ваша честь».

- ввічливо звертатися до учасників процесу (наприклад, використовувати слова «пане…», «пані…», «шановний…», «шановна…»).

- не перебивати суд та учасників процесу. Якщо Ви хочете, щоб Вам надали слово – підніміть руку.

- коли Вам вкрай необхідно вийти із зали судового засідання, Ви можете заявити клопотання про призначення перерви у судовому засіданні.

- не сперечатися із судом.

- передавати судді документи та інші матеріали, що стосуються справи через судового розпорядника чи секретаря судового засідання.

- відповідати на питання правдиво, лаконічно, зрозуміло та голосно, щоб Вас могли почути усі присутні у залі судового засідання.

 

Які негативні наслідки порушення правил поведінки в суді?

- попередження за порушення правил поведінки у судовому засіданні.

- видалення порушника із зали - за порушення порядку після того, як суд виніс попередження.

- штраф або адміністративний арешт - за прояв неповаги до суду.

 

ЯК ВІДБУВАЄТЬСЯ СУДОВИЙ РОЗГЛЯД

 

Судовий розгляд справ здійснюється державною мовою. Особи, які беруть участь у справі і не володіють або недостатньо володіють українською мовою, у порядку, встановленому Законом, мають право робити заяви, давати пояснення, виступати в суді і заявляти клопотання рідною мовою або мовою, якою вони володіють, користуючись при цьому послугами перекладача.

Судові справи розглядаються в залах судових засідань, які мають відповідну нумерацію. Під час судового розгляду справи здійснюється повне фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу. Фіксування судового засідання технічними засобами здійснює секретар судового засідання або за розпорядженням головуючого інший працівник апарату суду.

Перед початком слухання секретар судового засідання або судовий розпорядник з'ясовує явку учасників судового процесу і запрошує їх до зали судового засідання.

Присутні в залі судового засідання повинні дотримуватися порядку судового розгляду, який забезпечується головуючим суддею та судовим розпорядником.

Усі присутні в залі судового засідання при вході до нього судді повинні встати.

Учасники судового процесу, а також інші особи, які перебувають у залі судового засідання, зобов'язані звертатися до судді (суду) словами "Ваша честь", "Високий суд" і підкорятися розпорядженням головуючого. Звернення одного учасника судового процесу до іншого починається словом "шановний (шановна)".

Запитання до судді, суду з боку учасників процесу та присутніх у залі судового засідання не допускаються.

Учасник цивільного, адміністративного процесу та інші особи, присутні на відкритому судовому засіданні, мають право робити письмові записи, а також використовувати портативні аудіо технічні пристрої. Проведення у залі засідання фото і кінозйомки, відео-звукозапису із застосуванням стаціонарної апаратури, а також транслювання судового засідання по радіо і телебаченню, допускаються на підставі ухвали суду за наявності згоди на це осіб, які беруть участь у справі.

Процесуальні дії, що застосовуються судом до осіб, які порушують встановлені в суді правила або протиправно перешкоджають здійсненню цивільного судочинства: головуючий попереджає особу, яка порушує порядок у судовому засіданні або не виконує його розпоряджень, про неприпустимість неналежної поведінки при здійсненні судочинства; у разі повторного вчинення зазначених дій головуючий вправі вивести із зали будь-яку особу, яка порушує порядок у судовому засіданні або заважає розгляду справи;у випадку видалення із зали учасника судового процесу, за відсутності якого справа розглядатися не може, суд вправі відкласти її розгляд. При цьому всі витрати, пов'язані з зупиненням провадження, покладаються на винного;у разі неподання без поважних причин письмових чи речових доказів, витребуваних судом, та неповідомлення причин їх неподання головуючий може постановити ухвалу та тимчасово вилучити ці докази для дослідження судом;у разі неявки в судове засідання належно викликаного свідка головуючий може піддати його примусовому приводу через органи внутрішніх справ з відшкодуванням у дохід держави витрат на його здійснення.

Особи, які беруть участь у справі, мають право знайомитися з матеріалами справи, робити з них витяги, знімати копії з документів, долучених до справи, одержувати копії рішень, ухвал, брати участь у судових засіданнях, подавати докази, брати участь у дослідженні доказів, ставити запитання іншим особам, які беруть участь у справі, а також свідкам, експертам, спеціалістам, заявляти клопотання та відводи, давати усні та письмові пояснення судові, подавати свої доводи, міркування щодо питань, які виникають під час судового розгляду, і заперечення проти клопотань, доводів і міркувань інших осіб, користуватися правовою допомогою, знайомитися з журналом судового засідання, знімати з нього копії та подавати письмові зауваження з приводу його неправильності чи неповноти, прослуховувати запис фіксування судового засідання технічними засобами, робити з нього копії, подавати письмові зауваження з приводу його неправильності чи неповноти, оскаржувати рішення й ухвали суду, користуватися іншими процесуальними правами, встановленими законом.

Особи, які беруть участь у справі позовного провадження, для підтвердження своїх вимог або заперечень зобов'язані подати всі наявні у них докази чи повідомити про них суд до або під час попереднього судового засідання.

Особи, які беруть участь у справі, зобов'язані добросовісно дотримуватися своїх процесуальних прав і виконувати процесуальні обов'язки.

Кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими особами, які беруть участь у справі. Необхідно також довести обставини, які мають значення для ухвалення рішення у справі і щодо яких у сторін та інших осіб, які беруть участь у справі, виникає спір. Докази не можуть ґрунтуватися на припущеннях.

За неповагу до суду, яка полягає в тому, що особа в усному чи письмовому зверненні до нього, до учасників процесу або до присутніх у залі суду осіб вживає образливі, непристойні вирази чи порівняння або вчиняє поза судовим засіданням подібні дії, які свідчать про явну неповагу до суду чи судді у зв'язку з їх службовою діяльністю, суд вправі притягнути таку особу до встановленої законом відповідальності (штраф або адміністративний арешт до 15 діб), причому в разі вчинення нею зазначених дій під час судового засідання - негайно.

 Текст цієї Пам'ятки розміщено також на сайті суду в розділі "Громадянам" за посиланням.

 

 Прес-служба Богуславського районного суду Київської області