Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Відповідно до ст. 127 Конституції України у визначених законом випадках правосуддя в Україні здійснюється за участю присяжних.
Інститут присяжних (не дивлячись на законодавче закріплення та визначений Конституцією України правовий статус присяжних) – є новелою українського законодавства, оскільки механізм реалізації та функціонування даного інституту з’явився в кримінальному судочинстві лише з прийняттям в 2012 році нового Кримінального процесуального кодексу, а у цивільному процесі - на реалізацію положень законів, що були запроваджені у зв’язку з проведенням конституційної реформи в Україні (Закону України «Про внесення змін до Конституції в частині правосуддя» та Закону України «Про судоустрій і статус суддів», що були прийняті ВРУ одночасно 02.06.2016 року та набрали чинності 30.09.2016 року).
В Україні суд присяжних існує і зараз надана можливість громадянам брати участь у здійсненні правосуддя.
Довідково: список присяжних Богуславського районного суду Київської області було затверджено рішенням Богуславської районної ради від 31.03.2017 року № 211-15-VІІ, всього до цього списку було включено 25 осіб. Термін повноважень присяжних має діяти до 30.03.2020 року, однак з урахуванням пункту 2.3.3. Положення про автоматизовану систему документообігу суду, затвредженого рішенням Ради суддів України від 26.11.2010 року, в редакції рішення від 15.09.2016 року № 58, не розподіляються щодо конкретного присяжного судові справи, що надійшли за два місяці до закінчення повноважень присяжного.
У зв'язку з цим наразі розпочато роботу по формуванню нового списку присяжних Богуславського районного суду Київської області на 2020-2022 роки.
А хто ж є присяжним в Україні?
Присяжним може бути громадянин України, який досяг тридцятирічного віку і постійно проживає на території, на яку поширюється юрисдикція відповідного окружного суду, якщо інше не визначено законом.
Не можуть бути присяжними громадяни:
Списки присяжних формують органи місцевого самоврядування (місцеві ради), в порядку, передбаченому ЗУ «Про судоустрій і статус суддів» . Для цього територіальне управління Державної судової адміністрації України має звернутися з поданням до відповідної місцевої ради. Місцева рада формує і затверджує у кількості, зазначеній у поданні, список громадян, які постійно проживають на території, на яку поширюється юрисдикція відповідного суду, відповідають вимогам Закону і дали згоду бути присяжними.
Перелік документів для кандидатів у присяжні:
Список присяжних затверджується один раз на три роки і переглядається в разі необхідності за поданням територіального управління Державної судової адміністрації України в Київській області.
Здебільшого, присяжні це - жінки віком від 35 до 60 років або чоловіки віком від 30 до 60 років. За професією це особи, які не мають юридичної освіти: пенсіонери, працівники шкільних навчальних закладів, працівники комунальних підприємств, викладачі вищих навчальних закладів.
Враховуючи, що законодавство обмежує певні категорії осіб в можливості бути присяжними, це негативно впливає на активність обраних громадян під час виконання ними обов’язків в суді .
Це пов’язано, перш за все, з відсутністю належної освіти, намаганням швидше залишити приміщення суду та повернутись до основної роботи.
Ініціативних знайти складно, до того ж багато хто не знає про саму можливість стати присяжним.
Виконання обов’язків присяжних в суді повинні здійснювати активні громадяни, яким не байдуже чи швидко вирішиться справа в суді.
Протягом виконання обов'язків присяжних громадянами, що вкючені до діючого списку, відсутні випадки відкладення судових засідань в цивільних справах в зв’язку з неявкою присяжних.
Законодавець передбачає, що особа, включена до списку присяжних, зобов'язана повідомити суд про обставини, що унеможливлюють її участь у здійсненні правосуддя, у разі їх наявності.
Також, за їх власною заявою, звільняються від виконання обов'язків присяжного:
Чи мають присяжні винагороду за свою роботу ?
Так – присяжні отримують грошову винагороду. Присяжним за час виконання ними обов’язків у суді виплачується винагорода, розрахована виходячи з посадового окладу судді місцевого суду з урахуванням фактично відпрацьованого часу в порядку, визначеному Державною судовою адміністрацією України. Присяжним відшкодовуються витрати на проїзд і наймання житла, а також виплачуються добові. Зазначені виплати здійснюються за рахунок коштів бюджетної програми на здійснення правосуддя територіальними управліннями Державної судової адміністрації України за рахунок коштів Державного бюджету України.
За присяжними на час виконання ними обов’язків у суді за місцем основної роботи зберігаються всі гарантії та пільги, визначені законом. Час виконання присяжним обов’язків у суді зараховується до всіх видів трудового стажу. Звільнення присяжного з роботи або переведення на іншу роботу без його згоди під час виконання ним обов’язків у суді не допускається.
На присяжних поширюються гарантії незалежності і недоторканності суддів, установлені законом, на час виконання ними обов’язків із здійснення правосуддя. За обґрунтованим клопотанням присяжного заходи безпеки щодо нього можуть уживатися і після закінчення виконання цих обов’язків.
Згідно інформації територіального управління Державної судової адміністрації в Київській області за період з 01 січня 2018 року по 01 листопада 2019 року присяжним за виконання ними обов’язків у Богуславському районному суді Київської області сплачено всього 11302,18 грн.
Підсумовуючи вищевикладене, хотілось би звернути увагу на проблемні питання висвітлені вище та запропонувати :
Всі свідомі громадяни України зацікавлені в тому, щоб суд функціонував належним чином, а тому мають можливість залучатися до здійснення судочинства через інститут присяжних.
Ти критикуєш суд? Є свідомим громадянином? Долучись до роботи суду, ставши присяжним.
Для цього Вам потрібно звернутись до Богуславської районної ради за адресою: м.Богуслав, вул. Франка, 4, кабінет 102 (перший поверх) та подати такі документи:
Довідки за телефонами: (045 61) 5-53-43: Богуславська районна рада
(04561) 5-13-39: Богуславський районний суд Київської області
Прес-служба суду